Капетански рекорд на Бабар Азам во сите формати, процент на победи, статистика

Бабар Азам е еден од најплодните играчи на крикет во последно време и има освоено многу натпревари сам за Пакистан. Но, тој е на насловните страници овие денови и луѓето ги доведуваат во прашање неговите капитенски способности откако Пакистан ги загуби воведните два натпревари на Светското првенство Т20 2022 година. Во овој пост, ќе го разгледаме капитенскиот рекорд на Бабар Азам во сите формати на крикет.

Во овој прв натпревар на Светското првенство, Пакистан беше против својот голем ривал Индија. Бевме сведоци на максимално интензивен натпревар пред 93 илјади гледачи. На крајот, Индија ги држи нервите да го добие натпреварот на последната топка од играта.

Загубата ја доведе капитенската управа на Бабар Азам во центарот на вниманието поради тоа што загубија од победничка позиција. Потоа во вториот натпревар, Пакистан загуби од Зимбабве бркајќи 130, што ги намалува надежите за пласман во полуфиналето на настанот во голема мера.   

Капетанија на Бабар Азам во сите формати

Се чини дека сите го критикуваат капитенот на Бабар и недостатокот на намера тој и Мухамед Ризван да го покажат како воведен пар. Дуото постигна многу трки во последно време во најкратката форма на играта T20I, но нивните стапки на удари се доведуваат во прашање од луѓето.

Бабар беше назначен за капитен на тимот уште во 2019 година и оттогаш помина низ многу пожари. Тој го имаше своето деби во 2015 година и тој е еден од највисоките стрелци во различни формати на играта од неговото деби.

Слика од екранот на Babar Azam Captaincy Record

Неговите вештини за вата се огромни и тој е во првите 10 рангирања во сите формати. Во еднодневните интернационални натпревари, тој е удар број еден во светот и има просек од 59. Но, како капитен, тој не успеа да ги убеди сомнежите и загуби многу натпревари од победнички сценарија.

Процент и рекорд за победа на капетанијата на Бабар Азам

Процент и рекорд за победа на капетанијата на Бабар Азам

Бабар Азам е капитен веќе три години и се соочил со многу првокласни тимови во светот. Следното е капитенскиот рекорд на Бабар и процентот на победи во сите форми на крикет.

 • Вкупно натпревари како капитен: 90
 • Победи: 56
 • Изгубени: 26
 • Победа%: 62

Јужна Африка е омилената жртва на пакистанскиот крикет тим под надзор на Бабар, бидејќи тие успеаја да ги победат 9 пати во неговата ера. ПХБ, исто така, ги победи западните Индија, Бангладеш и Зимбабве далеку од дома.

Најразочарувачки резултати под негов капитен се поразите од Австралија дома, Англија дома и Шри Ланка. Под негов капитен, неговиот тим загуби во финалето против Шри Ланка во Купот на Азија 2022 година, откако извлече половина од тимот во првите 10 прела.

Тест за рекорд на капетанија на Бабар Азам

 • Вкупно натпревари како капитен: 13
 • Победи: 8
 • Изгубени: 3
 • Извлекување: 2

Бабар Азам капетанија рекорд ODI

 • Вкупно натпревари: 18
 • Победи: 12
 • Изгубени: 5
 • врзани
 • Победа%: 66

Капетански рекорд на Бабар Азам Т20

 • Вкупно натпревари: 59
 • Победи: 36
 • Изгубени: 18
 • Нема резултат: 5

Како батсмен, тој е еден од најдобрите играчи во светот, но како капитен има измешани резултати. Пакистан освои 16 серии под него и загуби 8 серии во последните три. Поголемиот дел од победите во сериите беа против тимовите кои се под Пакистан на меѓународната ранг-листа.

Можеби ќе сакате да проверите Рангирање на Златната топка за 2022 година

Најчесто поставувани прашања

Кога Бабар Азам беше прогласен за капитен на пакистанскиот тим?

Бабар беше прогласен за капитен на тимот за сите формати пред австралиската турнеја во 2019 година.

Колкав е вкупниот процент на победа од капитенството на Бабар Азам?

Тој служел како капитен на 90 натпревари во сите форми на крикет и неговиот процент на победи е 62%.

Завршни зборови

Па, презентиравме детален приказ на капитенскиот рекорд на Бабар Азам и неговиот настап како капитен на пакистанскиот крикет тим. Тоа е сè за оваа објава, можете да ги споделите вашите реакции и размислувања за тоа во делот за коментари подолу.

Оставете коментар