Листа на победници на рангирањето на Златната топка за 2022 година, најдобри играчи мажи и жени

Се прашувате кој ја освои наградата „Златната топка“ на Франс Фудбал и кој влегува во листата на топ 10 играчи? Тогаш сте на вистинското место да знаете сè. Овде сме со целосната ранг-листа за Златната топка за 2022 година и исто така ќе разговараме за тоа што се случи на синоќешната церемонија на доделување.

Свечената церемонија за доделување на Златната топка се одржа синоќа кога светот беше сведок дека играчот на Реал Мадрид и Франција, Карим Бензема ја освои најголемата награда во фудбалот. Тој имаше фантастична сезона со Реал Мадрид победнички шампион и Лалига.

Женската Златна топка ја доби капитенот и напаѓач на Барселона, Алексија Путелас. Таа сега ја има освоено оваа престижна награда зад нас, правејќи историја. Никој пред неа нема две победи во низа во женскиот фудбал, таа беше дел од тимот на Барселона кој ја освои Лалига и загуби во финалето на UCL.

Рангирање на Златната топка за 2022 година

Секоја година има толку многу дебати за оваа награда со сите кои навиваат за нивните омилени играчи да ја освојат. Но, оваа година на сите навивачи им беше очигледно зошто Карим ја освои Златната топка во Франс Фудбал за мажи. Тој беше плоден во последните неколку години за Мадрид кој ја води линијата и постигнува големи голови.

34-годишниот напаѓач од Франција постигна 44 гола за Реал Мадрид, вклучително и некои значајни кои ја свртуваат врската кон нив во шампионската лига. Тоа е првата награда за најдобар играч во кариерата за напаѓачот на Реал Мадрид и Франција, Карим Бензема.

Минатата сезона беше најдобар стрелец во шпанската лига и во Лигата на шампионите на УЕФА. Богато заслужена награда за него по неверојатната сезона што ја имаше. Како што е случајот со Алексија Путелас, која постигна неколку важни голови, а исто така многупати стана провајдер во рекордната сезона минатата година.  

Најизненадувачкото нешто што се случи оваа година е тоа што ниту Лионел Меси ниту Кристијано Роналдо не влегоа во првата тројка. На второто место се најде Садио Мане од Баерн Минхен, а Кевин Де Бруин од Манчестер Сити на третото место во Топ 3 рангирањето на Златната топка.

Рангирање на Златната топка за 2022 година – Добитници на награди

Рангирање на Златната топка за 2022 година – Добитници на награди

Следниве детали ќе ги откријат добитниците на наградите од синоќешниот настан во Франција.

 • Барселона Гави беше прогласена за победник на трофејот Копа 2022 година (Наградата е за најдобар млад играч)
 • На Тибо Куртоа од Реал Мадрид му беше доделен трофејот Јашин (наградата е за најдобар голман)
 • Роберт Левандовски последователна година ја освојува наградата Герд Мулер (Наградата е за најдобар напаѓач во светот)
 • Манчестер Сити ја презеде наградата за клуб на годината (наградата е за најдобриот тим во светот)
 • Садио Мане беше признат со првата награда Сократес (Награда за чест на гестовите на солидарност од играчите)

Рангирање на Златната топка за мажи за 2022 година – Топ 25 играчи

 • =25. Дарвин Нуњез (Ливерпул и Уругвај)
 • =25. Кристофер Нкунку (РБ Лајпциг и Франција)
 • =25. Жоао Кансело (Манчестер Сити и Португалија)
 • =25. Антонио Рудигер (Реал Мадрид и Германија)
 • =25. Мајк Маињан (Милан и Франција)
 • =25. Џошуа Кимих (Баерн Минхен и Германија)
 • =22. Бернардо Силва (Манчестер Сити и Португалија)
 • =22. Фил Фоден (Манчестер Сити и Англија)
 • =22. Трент Александар-Арнолд (Ливерпул и Англија)
 • 21. Хари Кејн (Тотенхем и Англија)
 • 20. Кристијано Роналдо (Манчестер Јунајтед и Португалија)
 • = 17. Луис Дијаз (Ливерпул и Колумбија)
 • =17. Касемиро (Манчестер Јунајтед и Бразил)
 • 16. Вирџил ван Дијк (Ливерпул и Холандија)
 • =14. Рафаел Леао (Милан и Португалија)
 • =14. Фабињо (Ливерпул и Бразил)
 • 13. Себастиен Халер (Борусија Дортмунд и Брегот на Слоновата Коска)
 • 12. Ријад Марез (Манчестер Сити и Алжир)
 • 11. Сон Хеунг-мин (Тотенхем и Јужна Кореја)
 • 10. Ерлинг Халанд (Манчестер Сити и Норвешка)
 • 9. Лука Модриќ (Реал Мадрид и Хрватска)
 • 8. Винисиус Јуниор (Реал Мадрид и Бразил)
 • 7. Тибо Куртис (Реал Мадрид и Белгија)
 • 6. Килијан Мбапе (ПСЖ и Франција)
 • 5. Мохамед Салах (Ливерпул и Египет)
 • 4. Роберт Левандовски (Барселона и Полска)
 • 3. Кевин Де Брујн (Манчестер Сити и Белгија)
 • 2. Садио Мане (Баерн Минхен и Сенегал)
 • 1. Карим Бензема (Реал Мадрид и Франција)

Рангирање на Златната топка за жени 2022 година – Топ 20

 • 20. Кадидијату Диани (Пари Сен Жермен)
 • 19. Фридолина Ролфо (Барселона)
 • 18. Тринити Родман (Вашингтон Спирит)
 • 17. Мари-Антоанета Катото (ПСЖ)
 • 16. Асисат Ошоала (Барселона)
 • 15. Мили Брајт (Челзи)
 • 14. Селма Бача (Лион)
 • 13. Алекс Морган (Сан Диего Вејв)
 • 12. Кристијане Ендлер (Лион)
 • 11. Вивијан Миедема (Арсенал)
 • 10. Луси Бронзе (Барселона)
 • 9. Катарина Макарио (Лион)
 • 8. Венди Ренард (Лион)
 • 7. Ада Хегерберг (Лион)
 • 6. Александра Поп (Волфсбург)
 • 5. Ајтана Бонмати (Барселона)
 • 4. Лена Обердорф (Волфсбург)
 • 3. Сем Кер (Челзи)
 • 2. Бет Мид (Арсенал)
 • Алексија Путелас (Барселона)

Можеби и вие сакате да знаете Оценки на ФИФА 23

Најчесто поставувани прашања

Кои се првите 3 Златни топки за 2022 година?

Топ 3 Златни топки за 2022 година

Следниве играчи се Топ 3 на ранг-листата за Златната топка за 2022 година.
1 – Карим Бензема
2 – Садио Мане
3 – Кевин Де Брујн

Дали Меси ја освои Златната топка во 2022 година?

Не, Меси не ја освои Златната топка оваа година. Всушност, тој не е во Топ 2022-листата на рангирањето на Златната топка за 25 година, откриена од Франс Фудбал.

Заклучок

Па, ние обезбедивме рангирање за Златната топка за 2022 година, како што беше откриено од France Football минатата ноќ и ви дадовме детали за наградите и нивните победници. Тоа е сè за оваа објава, не заборавајте ги вашите размислувања за победниците преку делот за коментари даден подолу.

Оставете коментар