Camavinga Meme Потекло, увид и позадина

Ако сте љубител на фудбалот кој редовно го следи, тогаш побрзо ќе го разберете контекстот и можеби сте налетале на Camavinga Meme. Овој мем добива големо внимание заедно со лајковите на различни платформи за социјално вмрежување, особено на Твитер.

Едуардо Камавинга е играч на Реал Мадрид кој требаше да биде исклучен откако направи непромислен предизвик со Антони Марсијал од Севиља, кој беше отстранет поради повреда. Навивачите на опозицијата воопшто не беа задоволни од одлуката бидејќи тој беше на едно жолто.

Тоа беше голем натпревар во контекст на освојување на лигата за Мадрид, бидејќи тие сега се поблиску до освојување на титулата во Ла Лига со 15 бода предност на врвот. Повторно шоуто на Карим Бензема го постигна победничкиот гол за Реал во последните неколку минути од натпреварот.

Камавинга меме

Во текот на целата сезона видовме луѓе кои ги нарекуваат судиите од лигата Реал пристрасни бидејќи тие донесоа одлуки во корист на Мадрид во клучните моменти кои можеа да го сменат тенот на лигата. Затоа, социјалните мрежи се преплавени со мемиња на Камавинга и повици на Вардрид.

Натпреварот помеѓу Севиља и Реал Мадрид беше уште еден натпревар на кој видовме епско враќање од Реал Мадрид. Имаа негатива од 2-0 и успеаја да се вратат со сјајот на Бензема и Винисиус Јуниор, но одлуката на судиите остави лош вкус.

Сите навивачи на други клубови освен Мадрид се обединија да ги тролаат судиите и официјалните лица на видео помошниот судија (ВАР) како про-Мадрид кој ја нарекува лигата наместена. Повеќето мемиња го прикажуваа претседателот на Реал Флорентино Перез како контролор на челниците на ВАР.

Што е Camavinga Meme

Инцидентот се случи на 32-от ден од натпреварот кога две од најголемите тимови во лигата отидоа лице в лице и тоа беше игра со високи влогови бидејќи на Реал му требаше победа за да ја обезбеди титулата во Лигата и да ја зголеми разликата на 15 бода.

На полувремето Реал имаше 2 гола додека Севиља постигна преку Иван Ракитиќ и Ерик Ламела. Севиља доминираше во првото полувреме и Реал изгледаше неорганизирано. Играчот од средниот ред Камавинга доби жолт картон поради прекршок врз играч на Севиљан.

Второто полувреме започнува со гол на Реал кој го постигна Бразилецот Родриго по што следуваат уште два гола еден во 82. минута на Начо и 3. на класичниот Бензема во 90. минута. Во меѓувреме, Камавинга избегна втор жолт и потенцијален црвен картон кој можеше да ја промени играта во корист на Севиља.

Слика од екранот на Camavinga Meme

Судиите решија да не му дадат жолт или црвен, а ниту ВАР не интервенираше откако визуелните слики покажаа дека е чист фаул над Антони Марсијал кој трчаше со топката во контранапад. Фаулот го прекина контранападот и го повреди Ентони кој потоа беше заменет од Рафа Мир.

Историја на Camavinga Meme

Потеклото на мемето беше корисник на Твитер кој прв објави клип од фаулот со натпис „Вардрид во своите најдобри моменти. Спасени од симнување од 12 на 11 мажи“. Изјавата 12 спрема 11 саркастично ги обвинува судиите дека се 12-ти играч на секој натпревар.

Потоа следеа огромен број твитови со уникатни уредувања и пародии. Друг корисник на Твитер објави фотографија од претседателот на Мадрид, Перез, во просторијата за ВАР со наслов „Вардрид повторно ја обнови својата претплата“.