Дали Мајкл Петерсон ја убил својата сопруга Кетлин Петерсон? Целосна приказна

Поради „Скалила“, повеќето луѓе ќе знаат како Мајкл Петерсон ја уби својата сопруга Кетлин Петерсон, но важното прашање е дали тој ја убил во реалниот живот бидејќи се заснова на вистинска приказна. Во овој пост ќе ги запознаете сите сознанија, признанија и информации поврзани со овој конкретен случај.

The Staircase е серија од осум дела што се емитува на HBO Max и е инспирирана од драматичен реален случај на Мајкл Петерсон кој е обвинет за убиство на неговата сопруга. Неговата сопруга се викаше Кетлин, која беше пронајдена мртва на 9 декември 2001 година. Нејзиното тело имаше различни повреди кога агенциите за спроведување на законот првпат го собраа нејзиното тело.

Дали Мајкл Петерсон ја убил својата сопруга Кетлин Петерсон?

Трагичниот очевидец бил Мајкл Петерсон кој прв се јавил на 911 и ѝ кажал на полицијата дека неговата сопруга паднала по скали и починала. Очевидецот стана главен осомничен кога полицијата дозна дека има многу повеќе повреди на Кетлин отколку едноставно да се спушти 15 скалила.

Приказните од реалниот живот имаат огромна побарувачка во ТВ-светот и луѓето остануваат залепени за нивните телевизори кога на ТВ ќе се појави случај што се случил во реалниот свет. Нетфликс беше првата платформа што објави документарна серија базирана на ова конкретно убиство, исто така наречена „Скалила“.

Серијата е сеуште достапна на Нетфликс, но важно прашање е дали Петерсон ја уби Кетлин или не и дали го направил тоа што му се случило. Кои се причините за нејзиното убиство и што открила полицијата што го направила Петерсон главен осомничен? Сите овие прашања ќе бидат одговорени во следните делови од статијата.

Дали Мајкл Петерсон призна?

Дали Мајкл Петерсон призна

Мајкл Петерсон е романсиер кој бил обвинет за убиство на својата сопруга. Инцидентот се случил на 9 декември 2001 година, кога Петерсон се јавил на 911 за да им каже дека неговата сопруга повеќе ја нема откако паднала од скалите. Тој им рекол дека неговата сопруга била пијана и дека земала алкохол и валиум.

Полицијата дошла во неговата куќа за да го провери мртвото тело и на нејзиното тело констатирала сомнителни повреди, а околу мртвото тело поголема количина крв. Ова ги сврте работите за Петерсон додека тој стана осомничен. Телото на Кетлин било прегледано и извештаите откриле дека таа била брутално усмртена со тап предмет.

Нема друго лице во куќата кога се случи инцидентот, па сите очи беа насочени кон Петерсон и полицијата почна да истражува прогласувајќи го за убиство. Потоа Петерсон бил изведен на суд и тој во судската постапка никогаш не признал дека ја убил својата сопруга. До денес, тој останува на својот став велејќи дека е невин и го нарекува несреќен случај поради прекумерна употреба на алкохол.

Дали Мајкл Петерсон беше осуден?

Можеби се прашувате каде е сега и дали Мајкл Петерсон е во затвор. Судската постапка и различните истраги открија дека неговата сопруга нашла слики од голи мажи на неговиот компјутер и е-пошта до машка придружба. Според тоа, се тврди дека тој ја убил, ја убил до смрт со метална цевка за да го разгори пожарот.

Мајкл секогаш ги негираше овие извештаи велејќи дека сето тоа се лажни обвинувања и дека никогаш не разговарал со Кетлин за неговата сексуалност ноќта кога таа умрела. Зборувајќи за ноќта кога умрела, тој ја претставил својата теорија во која вели:

Дали Мајкл Петерсон беше осуден

„Патолозите ги разгледаа сите докази и рекоа „не, таа не беше претепана до смрт и никогаш не можев да сфатам [што се случи]... моето разбирање за тоа беше, и тешко е да се поверува во ова, но тоа беше пред повеќе од 20 години , но теоријата беше дека да, таа падна, но се обиде да стане и се лизна во целата крв“.

Тој, исто така, рече: „Не знам што беше или што се случи со неа. Има многу теории, но мислам дека падна - имаше алкохол, имаше валиум, флексерол. Не знам, искрено, би сакал да можам да ви кажам“.

Случајот заврши во 2003 година кога поротата најде доволно докази за да го осуди Мајкл за убиство од прв степен и тој беше испратен во доживотен затвор за убиство на неговата сопруга. До денес тој верува дека е невин за какво било кривично дело и никогаш не би направил такво нешто.

Исто така прочитајте Смртта на Шеил Сагар

Заклучок

Дали Мајкл Петерсон ја уби сопругата Кетлин Петерсон повеќе не е мистерија бидејќи ги презентиравме сите детали, информации, увиди и новости во врска со овој мачен случај на убиство. Тоа е тоа за овој сега за сега се потпишуваме.

Оставете коментар