ФИФА Светско првенство 2022 Состави сите тимови – Целосни тимови од 32 земји

Сите нации кои се квалификуваа за Светското првенство во ФИФА 2022 година, ги објавија списоците на тимови бидејќи крајниот рок е поставен да заврши. Ако не сте ги виделе најавите за составите на вашите омилени тимови, тогаш не грижете се бидејќи ќе ви ги претставиме сите тимови од FIFA World Cup 2022.

Светското првенство во фудбал во 2022 година сега е само една недела, а нивоата на возбуда се зголемуваат секој ден. Навивачите се подготвуваат за турнирот и на своите тимови им посакуваат среќа на големиот турнир.

Светското првенство во Катар 2022 година е еден од најголемите настани во годината и секој љубител на фудбалот го чека овој настан од почетокот на годината. Нормално, ќе бидете сведоци на Светското првенство во вонсезона, но поради временските проблеми во Катар, тој ќе се одржи овој месец.

ФИФА Светско првенство 2022 Состави на сите тимови

Слика од екранот на сите тимови од тимовите на Светското првенство во ФИФА 2022 година

32 земји ги именуваа составите кои ќе ги бранат своите бои. Крајниот рок за објавување на тимскиот список е 14 ноември 2022 година. Затоа, сите нации учеснички ги објавија составите и веќе патуваат за Катар. Секоја нација мора да именува најмалку 23 играчи и максимум 26 во својот тим, од кои тројца мора да бидат голмани.

FIFA World Cup 2022 Squads All Teams – Full Squads

Репрезентацијата на Аргентина за Светско првенство 2022 година

Репрезентацијата на Аргентина за Светско првенство 2022 година

Голмани: Франко Армани (Ривер Плата), Емилијано Мартинез (Астон Вила), Џеронимо Рули (Виљареал).

Дефанзивци: Маркос Акуна (Севиља), Хуан Фојт (Виљареал), Лисандро Мартинез (Манчестер Јунајтед), Нахуел Молина (Атлетико Мадрид), Гонзало Монтиел (Севиља), Николас Отаменди (Бенфика), Германец Пецела (Реал Бетис), Кристијан Ромеро ( Тотенхем), Николас Таљафико (Лион).

Играчи од средниот ред: Родриго Де Пол (Атлетико Мадрид), Енцо Фернандез (Бенфика), Алехандро Гомез (Севиља), Алексис Мак Алистер (Брајтон), Ексекиел Паласиос (Баер Леверкузен), Леандро Паредес (Јувентус), Гвидо Родрикез (Реал Бетис).

Напаѓачи: Хулијан Алварез (Манчестер Сити), Хоакин Кореа (Интер), Пауло Дибала (Рома), Анхел Ди Марија (Јувентус), Николас Гонзалес (Фиорентина), Лаутаро Мартинез (Интер), Лионел Меси (Пари Сен Жермен) .

Австралија

Голмани: Мети Рајан, Ендрју Редмејн, Дени Вуковиќ

Дефанзивци: Милош Дегенек, Азиз Бехич, Џоел Кинг, Натаниел Аткинсон, Фран Карачиќ, Хари Саутар, Кај Роулс, Бејли Рајт, Томас Денг

Играчи од средниот ред: Арон Муј, Џексон Ирвин, Ајдин Хрустиќ, Кијану Бакус, Камерон Девлин, Рајли МекГри

Напаѓачи: Авер Мабил, Метју Леки, Мартин Бојл, Џејми Мекларен, Џејсон Камингс, Мичел Дјук, Гаранг Куол, Крег Гудвин

Данска

Голмани: Каспер Шмајхел, Оливер Кристенсен, Фредерик Роноу

Дефанзивци: Симон Кјаер, Јоаким Андерсен, Јоаким Меле, Андреас Кристенсен, Расмус Кристенсен, Јенс Страјгер Ларсен, Виктор Нелсон, Даниел Вас, Александар Бах

Играчи од средниот ред: Томас Дилејни, Матијас Јенсен, Кристијан Ериксен, Пјер-Емил Хојбјерг, Кристијан Норгард

Напаѓачи: Андреас Сков Олсен, Јеспер Линдстром, Андреас Корнелиус, Мартин Брејтвејт, Каспер Долберг, Микел Дамсгард, Јонас Винд, Роберт Сков, Јусуф Поулсен

Коста Рика

Голмани: Кејлор Навас, Естебан Алварадо, Патрик Секеира.

Дефанзивци: Франциско Калво, Хуан Пабло Варгас, Кендал Вастон, Оскар Дуарте, Даниел Чакон, Кишер Фулер, Карлос Мартинез, Брајан Овиедо, Роналд Матарита.

Играчи од средниот ред: Елцин Техеда, Селсо Борхес, Јустин Салас, Роан Вилсон, Герсон Торес, Даглас Лопез, Џевисон Бенет, Алваро Замора, Ентони Хернандез, Брендон Агилера, Брајан Руиз.

Напаѓачи: Џоел Кембел, Ентони Контрерас, Јохан Венегас.

Јапонија

Голмани: Шуичи Гонда, Даниел Шмит, Еиџи Кавашима.

Дефанзивци: Мики Јамане, Хироки Сакаи, Маја Јошида, Такехиро Томијасу, Шого Танигучи, Ко Итакура, Хироки Ито, Јуто Нагатомо.

Играчи од средниот ред: Ватару Ендо, Хидемаса Морита, Ао Танака, Гаку Шибасаки, Каору Митома, Даичи Камада, Рицу Доан, Јуња Ито, Такуми Минамино, Такефуса Кубо, Јуки Сома.

Напаѓачи: Дајзен Маеда, Такума Асано, Шуто Мачино, Ајасе Уеда.

Хрватска

Голмани: Доминик Ливаковиќ, Ивица Ивушиќ, Иво Грбиќ

Дефанзивци: Домагој Вида, Дејан Ловрен, Борна Баришиќ, Јосип Јурановиќ, Јошко Гвардиол, Борна Соса, Јосип Станишиќ, Мартин Ерлиќ, Јосип Шутало

Играчи од средниот ред: Лука Модриќ, Матео Ковачиќ, Марсело Брозовиќ, Марио Пашалиќ, Никола Влашиќ, Ловро Мајер, Кристијан Јакиќ, Лука Сучиќ

Напаѓачи: Иван Перишиќ, Андреј Крамариќ, Бруно Петковиќ, Мислав Оршиќ, Анте Будимир, Марко Ливаја

Бразил

Голмани: Алисон, Едерсон, Вевертон.

Дефанзивци: Дани Алвеш, Данило, Алекс Сандро, Алекс Телес, Бремер, Едер Милитао, Маркињос, Тиаго Силва.

Играчи од средниот ред: Бруно Гимараеш, Касемиро, Евертон Рибеиро, Фабињо, Фред, Лукас Пакета.

Напаѓачи: Антони, Габриел Жесус, Габриел Мартинели, Нејмар, Педро, Рафиња, Ричарлисон, Родриго, Винисиус Јуниор.

Швајцарија

Голмани: Грегор Кобел, Јан Сомер, Јонас Омлин, Филип Кон.

Дефанзивци: Мануел Аканџи, Ерај Комерт, Нико Елведи, Фабијан Шар, Силван Видмер, Рикардо Родригез, Едимилсон Фернандес.

Играчи од средниот ред: Мишел Аебишер, Џердан Шаќири, Ренато Штефен, Гранит Џака, Денис Закарија, Фабијан Фреј, Ремо Фројлер, Ноа Окафор, Фабијан Ридер, Ардон Јашари.

Напаѓачи: Брил Емболо, Рубен Варгас, Џибрил Соу, Харис Сеферовиќ, Кристијан Фаснахт.

Велс

Голмани: Вејн Хенеси, Дени Вард, Адам Дејвис.

Дефанзивци: Бен Дејвис, Бен Кабанго, Том Локиер, Џо Родон, Крис Мефам, Итан Ампаду, Крис Гантер, Неко Вилијамс, Конор Робертс.

Играчи од средниот ред: Сорба Томас, Џо Ален, Метју Смит, Дилан Левит, Хари Вилсон, Џо Морел, Џони Вилијамс, Арон Ремзи, Рубин Колвил.

Напаѓачи: Герет Бејл, Кифер Мур, Марк Харис, Бренан Џонсон, Ден Џејмс.

Екипа на Франција за Светско првенство (бранители на шампиони)

Репрезентацијата на Франција за Светското првенство

Голмани: Уго Лорис, Алфонс Ареола, Стив Манданда.

Дефанзивци: Бенџамин Павард, Жил Кунде, Рафаел Варан, Аксел Дисаси, Вилијам Салиба, Лукас Хернандез, Тео Ернандез, Ибрахима Конате, Дајот Упамекано.

Играчи од средниот ред: Адриен Рабио, Аурелиен Чоамени, Јусуф Фофана, Матео Гуендузи, Џордан Веретут, Едуардо Камавинга.

Напаѓачи: Кингсли Коман, Килијан Мбапе, Карим Бензема, Оливие Жиру, Антоан Гризман, Усман Дембеле, Кристоф Нкунку.

Соединети Држави

Голмани: Итан Хорват, Мет Тарнер, Шон Џонсон.

Дефанзивци: Џо Скали, Сергино Дест, Камерон Картер-Викерс, Арон Лонг, Вокер Цимерман, Шек Мур, ДеАндре Једлин, Тим Рим, Антони Робинсон.

Играчи од средниот ред: Кристијан Ролдан, Келин Акоста, Лука де ла Торе, Јунус Мусах, Вестон Мекени, Тајлер Адамс, Бренден Аронсон.

Напаѓачи: Џордан Морис, Хесус Фереира, Кристијан Пулишиќ, Џош Сарџент, Џовани Рејна, Тимоти Веа, Хаџи Рајт.

Камерун

Голмани: Девис Епаси, Симон Нгапандуетнбу, Андре Онана.

Дефанзивци: Жан-Шарл Кастелето, Енцо Ебосе, Колинс Фаи, Оливие Мбаизо, Николас Нколу, Толо Ноуху, Кристофер Ву.

Играчи од средниот ред: Мартин Хонгла, Пјер Кунде, Оливие Нчам, Гаел Ондуа, Самуел Оум Гует, Андре-Франк Замбо Ангуиса.

Напаѓачи: Винсент Абубакар, Кристијан Басогог, Ерик-Максим Чупо Мотинг, Суаибу Мару, Брајан Мбеумо, Николас Муми Нгамалеу, Жером Нгом, Жорж-Кевин Нкоду, Жан-Пјер Нсаме, Карл Токо Екамби.

Германија

Голмани: Мануел Нојер, Марк-Андре тер Штеген, Кевин Трап.

Дефанзивци: Армел Бела-Котчап, Матијас Гинтер, Кристијан Гинтер, Тило Керер, Лукас Клостерман, Давид Раум, Антонио Рудигер, Нико Шлотербек, Никлас Суле

Играчи од средниот ред: Џулијан Брант, Никлас Фулкруг, Леон Горецка, Марио Геце, Илкај Гундоган, Јонас Хофман, Џошуа Кимих, Џамал ​​Мусиала

Напаѓачи: Карим Адејеми, Серж Гнабри, Каи Хаверц, Јусуфа Мукоко, Томас Милер, Лерој Сане.

Мароко

Дефанзивци: Ахраф Хакими, Ромен Саис, Нусаир Мазрауи, Најеф Агуерд, Ахраф Дари, Џавад Ел-Јамиќ, Јахија Атијат-Алал, Бадр Беноун.

Играчи од средниот ред: Софјан Амрабат, Селим Амалах, Абделхамид Сабири, Азедин Онахи, Билел Ел Канус, Јахја Јабране.

Напаѓачи: Хаким Зиех, Јусеф Ел-Несри, Софија Буфал, Ез Абде, Амине Харит, Закарија Абухлал, Илиас Чаир, Валид Чедира, Абдеразак Хамдалах.

Белгија

Голмани: Тибо Куртоа, Симон Мињоле, Коен Кастелс.

Дефанзивци: Јан Вертонген, Тоби Алдервирелд, Леандер Дендонкер, Ваут Фаес, Артур Теат, Зено Дебаст, Јаник Караско, Томас Мениер, Тимоти Кастањ, Торган Азар.

Играчи од средниот ред: Кевин де Брујн, Јури Тилеманс, Андре Онана, Аксел Витсел, Ханс Ванакен.

Напаѓачи: Еден Азар, Шарл Де Кетелаер, Леандро Тросард, Дрис Мертенс, Џереми Доку, Ромелу Лукаку, Миши Батшуаји, Лоис Опенда.

Англија

Голмани: Џордан Пикфорд, Ник Поуп, Арон Рамсдејл.

Дефанзивци: Хари Мегваер, Џон Стоунс, Кајл Вокер, Лук Шо, Киеран Трипиер, Трент Александар-Арнолд, Ерик Диер, Конор Коади, Бен Вајт.

Играчи од средниот ред: Деклан Рајс, Џуд Белингем, Џордан Хендерсон, Мејсон Маунт, Калвин Филипс, Џејмс Медисон, Конор Галагер.

Напаѓачи: Хари Кејн, Фил Фоден, Рахим Стерлинг, Маркус Рашфорд, Букајо Сака, Џек Грилиш, Калум Вилсон.

Полска

Голмани: Војчех Шчесни, Бартломиј Драговски, Лукаш Скорупски.

Дефанзивци: Јан Беднарек, Камил Глик, Роберт Гамни, Артур Једжејчик, Јакуб Кивиор, Матеуш Виетеска, Бартош Берешински, Мети Кеш, Никола Залевски.

Играчи од средниот ред: Кристиан Билик, Пжемислав Франковски, Камил Гросицки, Гжегож Кричовиак, Јакуб Камински, Михал Скорас, Дамијан Шимански, Себастијан Шимански, Пјотр Зиелински, Шимон Зурковски.

Напаѓачи: Роберт Левандовски, Аркадиуш Милик, Кшиштоф Пјатек, Карол Свидерски.

Португалија

Голмани: Хозе Са, Руи Патрисио, Диого Коста.

Дефанзивци: Жоао Кансело, Диого Далот, Пепе, Рубен Диас, Данило Переира, Антонио Силва, Нуно Мендес, Рафаел Гереиро.

Играчи од средниот ред: Вилијам, Рубен Невес, Жоао Палхиња, Бруно Фернандес, Витиња, Отавио, Матеус Нунес, Бернардо Силва, Жоао Марио.

Напаѓачи: Кристијано Роналдо, Жоао Феликс, Рафаел Леао, Рикардо Хорта, Андре Силва, Гонкало Рамос.

Уругвај

Голмани: Фернандо Муслера, Серхио Роше, Себастијан Соса

Дефанзивци: Диего Годин, Хозе Марија Хименез, Роналд Араухо, Себастијан Коутс, Мартин Касерес, Матијас Оливера, Матиас Вина, Гиљермо Варела, Хоса Луис Родригез.

Играчи од средниот ред: Мануел Угарте, Федерико Валверде, Родриго Бентанкур, Матиас Весино, Лукас Тореира, Нико де ла Круз, Џорџијан де Араскаета.

Напаѓачи: Луис Суарез, Единсон Кавани, Дарвин Нуњез, Макси Гомез, Факундо Пелистри, Агустин Канобио, Факундо Торес.

Сенегал

Голмани: Едуард Менди, Алфред Гомис, Сени Дианг.

Дефанзивци: Буна Сар, Салиу Сис, Калиду Кулибали, Папе Абу Сисе, Абду Диало, Ибрахима Мбаје, Абдулаје Сек, Фоде Бало Туре, Шеихоу Кујате.

Играчи од средниот ред: Папе Матар Сар, Папе Гује, Нампалис Менди, Идриса Гана Гује, Мустафа Наме, М.Лум Ндијаје, Џозеф Лопи.

Напаѓачи: Садио Мане, Исмаила Сар, Бамба Диенг, Кеита Балде, Хабиб Диало, Буле Диа, Фамара Диедиу, Маме Бабе Тиам.

Шпанија

Голмани: Унаи Симон, Роберт Санчез, Давид Раја.

Дефанзивци: Дани Карвахал, Сезар Аспиликуета, Ерик Гарсија, Уго Гиламон, Пау Торес, Лапорте, Жорди Алба, Хозе Гаја.

Играчи од средниот ред: Серхио Бускетс, Родри, Гави, Карлос Солер, Маркос Љоренте, Педри, Коке.

Напаѓачи: Феран Торес, Пабло Сарабија, Јереми Пино, Алваро Мората, Марко Асенсио, Нико Вилијамс, Ансу Фати, Дани Олмо.

Холандија

Голмани: Џастин Бијлоу, Андрис Ноперт, Ремко Пасвер.

Дефанзивци: Вирџил ван Дијк, Нејтан Аке, Дејли Блинд, Јуриен Тимбер, Дензел Дамфрис, Стефан де Вриј, Матијс де Лигт, Тајрел Маласија, Џереми Фримпонг.

Играчи од средниот ред: Френки де Јонг, Стивен Бергуис, Дејви Класен, Теун Купмајнерс, Коди Гакпо, Мартен де Рун, Кенет Тејлор, Чави Симонс.

Напаѓачи: Мемфис Депај, Стивен Бергвијн, Винсент Јансен, Луук де Јонг, Ноа Ланг, Воут Вегхорст.

Србија

Голмани: Марко Дмитровиќ, Педраг Рајковиќ, Вања Милинковиќ Савиќ.

Бекови: Стефан Митровиќ, Никола Миленковиќ, Страхиња Павловиќ, Милош Вељковиќ, Филип Младеновиќ, Страхиња Ераковиќ, Срдан Бабиќ.

Играчи од средниот ред: Немања Гудељ, Сергеј Милинковиќ Савиќ, Саша Лукиќ, Марко Грујиќ, Филип Костиќ, Урош Рачиќ, Немања Максимовиќ, Иван Илиќ, Андрија Живковиќ, Дарко Лазовиќ.

Напаѓачи: Душан Тадиќ, Александар Митровиќ, Душан Влаховиќ, Филип Дуричиќ, Лука Јовиќ, Немања Радоњиќ.

Јужна Кореа

Голмани: Ким Сеунг-Гју, Џо Хјеон-ву, Сонг Бум-Кеун

Одбранбени играчи: Ким Мин-џае, Ким Џин-су, Хонг Чул, Ким Мун-Хван, Јун Јонг-гју, Ким Јанг-гвон, Ким Тае-Хван, Квон Кјунг-вон, Чо Ју-мин

Играчи од средниот ред: Јунг Ву-Јанг, На Санг-хо, Паик Сеунг-хо, Сон Јун-хо, Сонг Мин-кју, Квон Чанг-Хун, Ли Џе-сунг, Хванг Хи-чан, Хванг Ин-беом, Џеонг Ву- Јеонг, Ли Канг-ин

Напаѓачи: Хванг Уи-јо, Чо Гуе-сунг, Сон Хеунг-мин

Катар

Голмани: Саад Ал Шеиб, Мешал Баршам, Јусеф Хасан.

Дефанзивци: Педро Мигел, Мусааб Кидир, Тарек Салман, Басам Ал Рави, Буалем Хоуки, Абделкарим Хасан, Хомам Ахмед, Јасем Габер.

Играчи од средниот ред: Али Асад, Асим Мадабо, Мохамед Ваад, Салем Ал-Хајри, Мустафа Тарек, Карим Будијаф, Абделазиз Хатим, Исмаил Мохамад.

Напаѓачи: Наиф Ал-Хадрами, Ахмед Алаелдин, Хасан Ал-Хајдос, Калид Мунеер, Акрам Афиф, Алмоез Али, Мохамед Мунтари.

Канада

Голмани: Џејмс Пантемис, Милан Борјан, Дејн Сент Клер

Дефанзивци: Семјуел Адекугбе, Џоел Ватерман, Алистер Џонстон, Ричи Ларија, Камал Милер, Стивен Виторија, Дерек Корнелиус

Играчи од средниот ред: Лиам Фрејзер, Исмаел Коне, Марк-Ентони Кеј, Дејвид Вотерспун, Џонатан Осорио, Атиба Хачинсон, Стивен Евстакио, Семјуел Пиет

Напаѓачи: Тајон Бјукенан, Лиам Милар, Лукас Кавалини, Ајк Угбо, Жуниор Хојлет, Џонатан Дејвид, Сајл Ларин, Алфонсо Дејвис

Саудиска Арабија

Голмани: Мохамед Ал-Овејс, Наваф Ал-Акиди, Мохамед Ал-Јами

Дефанзивци: Јасер Ал-Шахрани, Али Ал-Булаихи, Абдулелах Ал-Амри, Абдула Маду, Хасан Тамбакти, Султан Ал-Ганам, Мохамед Ал-Бреик, Сауд Абдулхамид.

Играчи од средниот ред: Салман Ал-Фарај, Ријад Шарахили, Али Ал-Хасан, Мохамед Кано, Абдулелах Ал-Малки, Сами Ал-Наџеи, Абдула Отајф, Насер Ал-Давсари, Абдулрахман Ал-Абауд, Салем Ал-Давсари, Хатан Бахебри.

Напаѓачи: Хајтам Асири, Салех Ал-Шехри, Фирас Ал-Бураикан.

Иран

Голмани: Алиреза Бејранванд, Амир Абедзадех, Сејед Хосеин Хосеини, Пајам Ниазманд.

Дефанзивци: Ехсан Хајсафи, Мортеза Пуралигањи, Рамин Резаеиан, Милад Мохамади, Хосеин Канаанизадеган, Шојае Калилзадех, Садег Мохарами, Рузбех Чешми, Маџид Хосеини, Аболфазл Џалали.

Играчи од средниот ред: Ахмад Нуролахи, Саман Годос, Вахид Амири, Саид Езатолахи, Алиреза Јаханбахш, Мехди Тораби, Али Голизаде, Али Карими.

Напаѓачи: Карим Ансарифард, Сардар Азмун, Мехди Тареми.

Тунис

Голмани: Ајмен Дамен, Муез Хасен, Ајмен Матлути, Бечир Бен Саид.

Дефанзивци: Мохамед Драгер, Вајди Кехрида, Билел Ифа, Монтасар Талби, Дилан Брон, Јасин Мериах, Надер Гандри, Али Маалул, Али Абди.

Играчи од средниот ред: Елиес Схири, Аиса Лаидуни, Ферјани Саси, Гајлин Чаалали, Мохамед Али Бен Ромдан, Ханибал Мејбри.

Напаѓачи: Саифедин Џазири, Наим Слити, Таха Јасин Кениси, Анис Бен Слимене, Исам Џебали, Вахби Казри, Јусеф Мсакни.

Еквадор

Допрва ќе го објавиме составот

Мексико

Допрва ќе го објавиме конечниот состав.

Гана

Допрва ќе го објавиме составот

Тоа е сè како што ги претставивме сите списоци на тимови на ФИФА за Светското првенство 2022 година.

Групи на ФИФА Светското првенство 2022 година

Групи на ФИФА Светското првенство 2022 година
  1. Група А: Еквадор, Холандија, Катар, Сенегал
  2. Група Б: Англија, ИР Иран, САД и Велс
  3. Група Ц: Аргентина, Мексико, Полска и Саудиска Арабија
  4. Група Д: Австралија, Данска, Франција и Тунис
  5. Група Е: Костарика, Германија, Јапонија и Шпанија
  6. Група Ф: Белгија, Канада, Хрватска и Мароко
  7. Група Г: Бразил, Камерун, Србија и Швајцарија
  8. Група Х: Гана, Португалија, Јужна Кореја и Уругвај

Можеби ќе ве интересира и читање Рангирање на Златната топка за 2022 година

FIFA World Cup 2022 Squads All Teams FAQ

Колку играчи во тимот на Светското првенство 2022 година во секој тим?

Секоја земја може да избере минимум 23 играчи и максимум 26 играчи во тимот.

Кој тим го има најсилниот состав меѓу сите тимови на ФИФА Светското првенство 2022 година?

Франција, Аргентина и Бразил се сметаат за најсилните тимови меѓу сите вклучени нации.

Колку тимови играат на Светското првенство на ФИФА 2022 Катар?

Вкупно 32 селекции ќе бидат вклучени во групната фаза, а 16 ќе се пласираат во осминафиналето.

Заклучок

Па, сега ги знаете екипите на ФИФА Светското првенство 2022 Сите тимови што се квалификуваа за овој свет. Тоа ќе биде настан во Катар кој започнува на 20 ноември 2022 година. Со тоа завршува нашата објава, споделете ги вашите ставови користејќи го полето за коментари.

Оставете коментар