Што значи Fortnite грешка надвор од видео меморијата и како да ја поправите

Сакате да знаете што е грешката Fortnite од видео меморијата и како да ја поправите? Тогаш сте дошле на вистинското место бидејќи тука ќе ги обезбедиме сите можни решенија. Ова може да биде многу фрустрирачко за играчите бидејќи може да ги спречи да ја играат играта. Корисниците на компјутери се сретнале со оваа грешка многу пати што ги натерало да се сомневаат во системските барања за оваа игра.

Fortnite е глобално позната онлајн игра за битка Ројал што може да се игра на различни платформи, вклучувајќи iOS, Android, Windows, Nintendo Switch и многу повеќе. Fortnite беше лансиран во 2017 година и оттогаш постигна огромен успех со милиони играчи активни месечно.

Со текот на времето играта еволуираше и многу нови функции беа додадени низ годините. Ја направи играта поинтересна, но ги зголеми барањата во однос на системските барања. Особено на компјутер, треба да имате минимални системски барања за да ја стартувате играта без никакви проблеми.

Што значи Fortnite грешка надвор од видео меморија

Постојаната грешка „Надвор од видео меморијата“ во Fortnite продолжува да ги спречува бројните играчи да пристапат до играта. Идентичен проблем неодамна беше пријавен од илјадници играчи. Оние кои ја играат играта на компјутер постојано се соочуваат со проблемот обично поради тоа што нивниот систем нема барања за видео графика. Значи, ајде прво да разговараме за минималните и препорачаните системски барања за непречено извршување на Fortnite на компјутер.

Fortnite минимални системски барања (компјутер)

 • Видео картичка: Intel HD 4000 на компјутер; AMD Radeon Vega 8
 • Процесор: Core i3-3225 3.3 GHz
 • Меморија: 8 GB RAM меморија
 • ОС: Windows 10 64-битен или Mac OS Mojave 10.14.6

Fortnite препорачани системски барања (компјутер)

 • Видео картичка: Nvidia GTX 960, AMD R9 280 или еквивалентен графички процесор DX11
 • Видео меморија: 2 GB VRAM
 • Процесор: Core i5-7300U 3.5 GHz, AMD Ryzen 3 3300U или еквивалент
 • Меморија: 16 GB RAM или повисока
 • Хард диск: NVMe Solid State Drive
 • ОС: Windows 10/11 64-битен

Сега кога ги знаете барањата за спецификации, време е да научите како да се ослободите од Fortnite Error Out of Video.

Како да ја поправите грешката во Fortnite од видео меморијата

Грешката обично покажува порака која вели „надвор од видео меморија се обидува да додели ресурс за рендерирање“ или „Fortnite нема видео меморија се обидува да распредели текстура“. Ова се должи на тоа што вашата видео графичка картичка не може да се справи со барањата на играта. Еве ги сите можни поправки за да се реши оваа грешка.

Слика од екранот на грешка во Fortnite нема видео меморија

Проверете го интегритетот на датотеката

Многу е важно да проверите дали датотеката за игра е корумпирана или работи правилно. Понекогаш, причината зад овие типови проблеми се корумпираните датотеки. Еве како го проверувате интегритетот на датотеката.

 1. Стартувајте го стартерот на Epic Games
 2. Одете во библиотеката и кликнете на трите бели точки под Fortnite
 3. Сега отворете ги опциите и кликнете на Потврди датотеки
 4. Почекајте процесот да заврши и ако некоја датотека е оштетена, повторно преземете ја играта

Исполнете ги системските барања

Како што споменавме претходно, системските барања главна причина за оваа грешка во видео меморијата. Проверете ги информациите за минималните и препорачаните барања дадени во овој пост и обидете се да го надградите вашиот систем. Ако вашиот систем навистина ги исполнува минималните барања, само обидете се да ја изберете поставката соодветно. Обидете се да го намалите квалитетот на сликата и да ги затворите другите апликации што се отворени за правилно да ја стартувате играта.

Ажурирајте го двигателот за графика

Грешки во меморијата може да се појават и поради застарени или оштетени графички драјвери. Значи, ажурирајте го вашиот двигател за графика и можете да го направите тоа на следниот начин.

 • Одете до Управувачот со уреди на вашиот уред од менито Старт
 • Сега проширете ги Адаптери за прикажување и проверете дали вашиот двигател за графика е ажуриран или не
 • Ако е застарен, кликнете со десното копче на глувчето на вашиот двигател за графика и изберете „Деинсталирај уред“.
 • Одете на официјалната веб-страница на NVIDIA или AMD за да ги преземете и инсталирате најновите драјвери.

Деинсталирајте и инсталирајте го Fortnite повторно

Како да ја поправите грешката во Fortnite од видео меморијата

Во случај сите можни начини да не ја решат грешката Fortnite од видео меморијата, само деинсталирајте ја играта, избришете ги сите датотеки поврзани со неа, а потоа повторно инсталирајте. На овој начин можете да преземете и инсталирате свежо и чисто поставување на играта.

Можеби ќе сакате и да научите Како да го промените јазикот на гласот на League of Legends

Заклучок

Грешката во Fortnite надвор од видео меморијата може да биде малку главоболка за играчите и може да ги фрустрира. Затоа, за да ги извлечеме играчите од ова прашање, ги претставивме сите можни решенија. Тоа е се за овој пост! Ако имате други прашања во врска со грешката, споделете ги со помош на коментари.

Оставете коментар