Список на победници на Греми награди 2023 година – Проверете ги сите номинирани и победници

65-тото доделување на Греми наградите со сиот свој сјај се одржа во Лос Анџелес на 5 февруари 2023 година. Во настанот за дистрибуција на епски музички награди, светот беше сведок на сите најдобри изведувачи на годината кои припаѓаат на музичката индустрија добиваат признание. Дојдете до целата листа на победници на Греми наградите 2023 и сите значајни моменти од магичната ноќ во Лос Анџелес.

Најголемиот наслов на шоуто беше дека Бијонсе ја доби наградата за најдобар албум за танц/електронска музика за „Renaissance“, бидејќи го собори рекордот за најмногу награди Греми со преземањето на нејзината 32-та награда. Таа освои три други награди на церемонијата што ја направи нејзината ноќ незаборавна.

Помеѓу другите награди, Хари Стајлс го зеде домашен албум на годината, чест што нивниот музички критичар сметаше дека требаше да и припадне на Бијонсе, Лизо ја освои плочата на годината, Бони Раит ја освои песната на годината, а Самара Џој ја освои најдобрата нова изведувачка. .

Листа на победници на Греми награди 2023 година

Според редоследот на наградите Греми 2023 година, добар број награди беа доделени на заслужните номинирани. Гласањето на членовите кои гласаат на Академијата ги одлучува победниците по утврдувањето и објавувањето на номинациите. Списокот со номинации е објавен некаде пред церемонијата на доделување.

Еве ја целосната листа на победници на Греми наградите 2023 година со сите клучни детали за нив.

Албум на годината

ABBA – Патување

Адел – 30

Bad Bunny – Un Verano Sin Ti

Бијонсе - ренесанса

Бренди Карлајл - Во овие тивки денови

Coldplay – Музика на сферите

Хари Стајлс – Куќата на Хари – ПОБЕДНИК

Најдобар Нов Изведувач

Анита

Доми и Џеј Ди Бек

Лато

Минескин

Моли Татл

Муни Лонг

Омар Аполо

Самара Џој – ПОБЕДНИК

Рекорд на годината

АББА – Не ме затворај

Адел - Лесно за мене

Бијонсе – Break My Soul

Бренди Карлајл со Лусиус - Ти и јас на карпата

Доја мачка – жена

Хари Стајлс - Како што беше

Кендрик Ламар – Срцето, дел 5

Лизо – За проклето време – ПОБЕДНИК

Песна на годината

Адел - Лесно за мене

Бијонсе – Break My Soul

Бони Рајт – Токму така – ПОБЕДНИК

Најдобра поп-соло изведба

Лошо зајаче - Московска мазга

Доја мачка – жена

Хари Стајлс - Како што беше

Лизо - За проклето време

Стив Лејси - Лоша навика

Адел – Лесно за мене – ПОБЕДНИК

Најдобра песна за кантри

Марен Морис - Кружи околу овој град

Лук Комбс - Прави го ова

Тејлор Свифт - Се обложувам дека мислиш за мене (верзија на Тејлор) (Од сводот)

Миранда Ламберт - Да бев каубој

Вили Нелсон - Ќе те сакам до денот кога ќе умрам

Коди Џонсон – „Додека не можеш – ПОБЕДНИК“.

Најдобар фолк албум

Џуди Колинс – Магија

Медисон Канингем – Откривач – ПОБЕДНИК

Џенис Иан - Светлината на крајот на линијата

Аоифе О'Донован - доба на апатија

Панч брадерс – пекол на улицата црква

Најдобар албум од комедија

Дејв Шапел – Поблиску – ПОБЕДНИК

Џим Гафиган - Комедија чудовиште

Ренди Виножито - Малку мозоци, малку талент

Луис ЦК – Извинете

Патон Освалт - Сите ние врескаме

Најдобра рап песна

Џек Харлоу со Дрејк – Черчил Даунс

Диџеј Калед со Рик Рос, Лил Вејн, Џеј Зи, Џон Леџенд и Фрајдеј - Бог го направи

Кендрик Ламар – Срцето Дел 5 – ПОБЕДНИК

Gunna & Future Featuring Young Thug – Пушин П

Иднина со Дрејк и Темс - Wait for U

Најдобар R&B албум

Мери Џеј Блајџ - Добро утро прекрасно (Делукс)

Крис Браун - Бризи (Делукс)

Роберт Гласпер – Black Radio III – ПОБЕДНИК

Lucky Daye – Candydrip

Пи Џеј Мортон - Гледајте го сонцето

Најдобар прогресивен R&B албум

Кори Хенри - Операција Фанк

Стив Лејси – Права на Близнаци – ПОБЕДНИК

Тераса Мартин – Дронови

Месечево - Ѕвездено овошје

Тенк и Бангас - Црвен балон

Најдобра традиционална изведба на R&B

Снох Алегра – Дали 4 Љубов

Бејбифејс со Ела Маи – Keeps on Fallin'

Бијонсе – Пластична од софата – ПОБЕДНИК

Адам Блекстоун со Џезмин Саливан – „Кружна полноќ

Мери Џеј Блајџ - Добро утро прекрасно

Најдобар алтернативен музички албум

Arcade Fire – НИЕ

Голем крадец – Змеј Нова топла планина Верувам во тебе

Бјорк – Фосора

Wet Leg – Wet Leg – ПОБЕДНИК

Да Да, Да - Олади го

Најдобар рок албум

The Black Keys – Dropout Boogie

Елвис Костело и измамниците - Момчето по име Иф

Неактивен - Роботека

Митралез Кели – Мејнстрим распродажба

Ози Озборн – Пациент број 9 – ПОБЕДНИК

Лажица - Луцифер на софата

Најдобра рок изведба

Бек - Старец

Црните клучеви - Диво дете

Бренди Карлајл – Скршени коњи – ПОБЕДНИК

Брајан Адамс - Толку среќен што боли

Неактивен – ползи!

Ози Озборн со Џеф Бек - Пациент број 9

Турникет - Празник

Најдобра метална изведба

Ghost – Наречете ме мало сонце

Мегадет – Ќе се вратиме

Муза - Убиј или биди убиен

Ози Озборн со Тони Ајоми – Правила за деградација – ПОБЕДНИК

Турникет - затемнување

Најдобра рап изведба

Диџеј Калед со Рик Рос, Лил Вејн, Џеј Зи, Џон Леџенд и Фрајдеј - Бог го направи

Доја мачка – Вегас

Gunna & Future Featuring Young Thug – Пушин П

Хиткид и Глорила – FNF (Ајде да одиме)

Кендрик Ламар – Срцето Дел 5 – ПОБЕДНИК

Најдобра изведба на R&B

Бијонсе – жлебот на Девицата

Џезмин Саливан - Толку добро ме повреди

Среќен Даје - заврши

Мери Џеј Блајџ со Андерсон Паак - Еве со мене

Muni Long – Hrs & Hrs – ПОБЕДНИК

Најдобра земја соло изведба

Келси балерини – Heartfirst

Марен Морис - Кружи околу овој град

Миранда Ламберт - Во неговите раце

Вили Нелсон – Живеј засекогаш – ПОБЕДНИК

Зак Брајан – Нешто во портокалово

Најдобра глобална музичка изведба

Арој Афтаб и Анушка Шанкар – Удеро На

Бурна Бој – Последно Последно

Мет Б и Еди Кензо - Дај љубов

Rocky Dawuni со Blvk H3ro – Neva Bow Down

Ваутер Келерман, Закес Бантвини и Номчебо Зикоде – Бајете – ПОБЕДНИК

Најдобро танц/електронско снимање

Бијонсе – Break My Soul – ПОБЕДНИК

Бонобо - розово дрво

Дејвид Гета и Бебе Реџа - Добар сум (Сино)

Дипло и Мигел - Не заборавај на мојата љубов

Kaytranada Featuring Her - Заплашена

Rüfüs Du Sol – На моите колена

Најдобар поп албум

Аба – Патување

Адел – 30

Coldplay – Музика на сферите

Лизо – Специјален

Хари Стајлс – Куќата на Хари – ПОБЕДНИК

Најдобра R&B песна

Бијонсе – Cuff It – ПОБЕДНИК

Мери Џеј Блајџ - Добро утро прекрасно

Muni Long – Hrs & Hrs

Џезмин Саливан - Толку добро ме повреди

Пи Џеј Мортон - Те молам, не си оди

Најдобар кантри албум

Лук Комбс - Расте

Миранда Ламберт – Паломино

Ешли МекБрајд – Ешли МекБрајд Претставува: Линдевил

Марен Морис - Скромна потрага

Вили Нелсон – Убаво време – ПОБЕДНИК

Најдобро поп дуо / групна изведба

Аба – Не ме затворај

Камила Кабело и Ед Ширан – Бам Бам

Coldplay и BTS – My Universe

Post Malone и Doja Cat - I Like You (Посреќна песна)

Сем Смит и Ким Петрас – Несвети – ПОБЕДНИК

Најдобар Музика Урбана албум

Рав Алехандро – Торта за стапици, км. 2

Bad Bunny – Un Verano Sin Ti – ПОБЕДНИК

Тато Јенки – Легендади

Фаруко – Ла 167

Малума – лента за љубов и секс

Најдобар рап албум

Диџеј Калед – Бог направи

Иднина - Никогаш не ми се допадна

Џек Харлоу - Дојди дома на децата им недостигаш

Кендрик Ламар – Г-дин Морале и големите чекори – ПОБЕДНИК

Pusha T – Речиси е суво

Најдобар танц / електронски албум

Бијонсе – Ренесанса – ПОБЕДНИК

Бонобо - фрагменти

Дипло - Дипло

Одеса – Последното збогум

Руфус Ду Сол - Предавање

Со тоа завршува списокот на победници на Греми наградите 2023 година во кој ги дадовме сите детали за номинираните и победниците од секоја категорија.

Вие исто така може да бидете заинтересирани да проверите Што значи Perdon Que Te Salpique

Заклучок

Кој ги освои наградите Греми 2023 повеќе не треба да биде мистерија бидејќи ја претставивме листата на победници на Греми наградите 2023 година. Тоа е сè за овој можете да ги споделите вашите размислувања за него во коментарите, бидејќи сега се збогуваме.

Оставете коментар