Што е Супер Златната топка? Претходни победници, систем на гласање, датум на церемонија

Меси го оствари својот врвен сон да го освои Светското првенство во фудбал, откако минатата недела ја победи Франција во епска пресметка. За повеќето фанови, дебатата за „Најголемиот на сите времиња“ (GOAT) сега е решена, а аргентинскиот магионичар го заработи тоа со освојувањето на Светското првенство на ФИФА Катар 2022 година. Или. Овде ќе дознаете што е Супер Златната топка и кој ја освоил пред Лионел Меси.

Величествениот Меси сега ги освои сите трофеи. Тој го освои парчето што недостасуваше во неговиот кабинет за трофеи, победувајќи ја Франција на Килијан Мбапе во меч што чука. Натпреварот отиде до пенали откако двете екипи постигнаа по три во 120 минути.

Меси постигна два, а Мбапе постигна хет-трик. Аргентина ги претвори сите свои пенали за да го добие натпреварот и да ја освои најголемата награда во фудбалот. Оттогаш има извештаи кои сугерираат да му се даде единствена награда на неверојатниот Меси.

Што е Супер Златната топка

Супер Златната топка е ретка награда која се доделува на играч кој е најдобар играч во последните три децении. Престижната награда претходно му беше доделена на легендата на Реал Мадрид, Алфредо ди Стефано. Тој беше и Аргентинец кој играше за Реал Мадрид во Шпанија и имаше славна кариера.

Слика од екранот на Што е Супер Златната топка

Како резултат на неговите напори, Ди Стефано ја освои престижната награда „Златна топка“ во 1989 година. Тој успеа да ги победи легендарните играчи од 20 век, како Мишел Платини и Јохан Кројф.

Тоа е како Златната топка која се доделува на најдобриот играч на годината и церемонијата се одржува секоја година. Но Супер Златната топка оди кај најдобриот играч во последните три децении. Лионел Меси би можел да биде второто име на оваа листа бидејќи досега е доделена само на еден играч.

Оваа награда ќе биде шлаг на тортата за Меси по триумфот на Светското првенство и никој не може да тврди дека тој не ја заслужува. Тој веќе ја има освоено 7 пати Златната топка и речиси е невозможно кој било друг играч да го постигне она што го постигна во својата славна кариера.

Супер Златна топка и датум на церемонија

Супер Златна топка и датум на церемонија

Супер Златната топка е уникатно признание засновано на систем на гласање организиран од магазинот France Football Исто како и наградата Златна топка. Неговата вредност сè уште не е позната бидејќи се одржа само еднаш, а информациите за паричната награда ќе бидат објавени откако ќе се официјализираат.

Сè уште нема официјално соопштение во врска со церемонијата на доделување, бидејќи тоа не е објавено од страна на Франс фудбалскиот магазин. Секогаш кога ќе бидат објавени деталите во врска со него, ние ќе ве ажурираме за тоа, затоа редовно посетувајте ја нашата веб-страница.

Доколку се случи, престижната награда ќе му биде доделена на ѕвездата на Аргентина и ПСЖ, Лионел Меси. Тој е на пат да биде најодликуваниот играч во фудбалот. Има освоено 42 трофеи само еден зад бразилската ѕвезда Дани Алвеш кој има 43 трофеи.

Слика од екранот на Супер Златната топка

Разликата меѓу двајцата е огромна бидејќи Лионел Меси беше точка на разлика во повеќето натпревари и собори голем број рекорди. Неговиот настап на Светското првенство на ФИФА Катар 2022 му ја донесе титулата најдобар играч на турнирот.

Можеби ќе ве интересира и читање Ќе му кажам на Пирс Морган Меме

Завршни зборови

Како што ветивме, сега знаете што е Супер Златната топка и сите детали поврзани со оваа престижна награда. Засега, ќе се збогуваме и би сакале да слушнеме што мислите за тоа во коментарите.

2 размислувања за „Што е Супер Златната топка? Претходни победници, систем на гласање, датум на церемонија“

  1. Pq за Меси? Ди Стефано Ганхоу com Apenas 2 bolas de ouro, oq pesou foram as Champions, algo q CR7 tem mais titulos e mais gols e assistências q messi nessa competição.
    Заради кауза да копа вао дар ум премио? Cobrar copa do mundo de um jogador de Portugal, chega a ser bizarro.

    Одговори
    • Ги цениме вашите ставови за објавата. Тоа е предлог на навивачите кој официјално не е објавен од Франс Фудбал. Штотуку спомнавме неколку факти за играч врз основа на титули и рекорди. Како и да е, благодарам за коментарот.

      Одговори

Оставете коментар