Каква казна ќе се соочи Манчестер Сити за кршење на финансиските правила - можни санкции, одговор на клубот

Англискиот клуб Манчестер Сити е прогласен за виновен за кршење на различните регулативи за финансиски фер-плеј (ФФП) од страна на англиската Премиер лига. Сега може да биде можна секаква казна за клубот од Манчестер кој се наоѓа на 2. место на прволигашката табела. Дознајте каква казна ќе се соочи со Манчестер Сити за прекршување на правилата на ФФП и одговорот на клубот на обвинувањата од прволигашот.

Вчера англискиот премиерлигаш излезе со соопштение во кое ги спомена сите детали од правилата кои Сити ги прекршил. Обвиненијата може да бидат многу штетни за клубот и неговата иднина бидејќи очекуваната казна може да ги исфрли во втората лига или да намали 15 или повеќе бодови од вкупно освоените оваа сезона.

Актуелниот бранител на титулата во ЕПЛ се под спасителни обвинувања за кршење на финансиските правила на првата лига и извештајот сугерира дека има повеќе од 100 наводни прекршувања на прописите. Беше тешка недела за Манчестер Сити бидејќи во неделата беа поразени од Тотенхем, а во понеделникот дознаа дека направиле финансиски прекршувања.

Каква казна ќе се соочи Манчестер Сити?

Потенцијалната казна за прекршување на финансиските регулативи може да биде голема. Според правилата на Премиер лигата, клубот може да му ги одземе титулите на Сити, да го удри со одземање бодови и потенцијално дури и да го исфрли од натпреварувањето. Друга можна казна може да биде да ги казниме со висока такса што во моментов изгледа најдобро за клубот бидејќи тие можат да си дозволат да ја платат казната.

Раководството на лигата го истражуваше овој случај четири години и ги објави сите детали за прекршувањата. Според изјавата, клубот прекршил различни прописи на W51 и не успеал да обезбеди „точни финансиски информации“ до лигата.

Според правилникот, обвиненијата за прекршување на правилата на W51 се ако клуб кој не ги почитува овие конкретни прописи и е прогласен за виновен по сите постапки може да биде санкциониран со суспензија, одземање поени, па дури и исклучување. Откако ќе се донесе пресудата на независната комисија, Сити може да се соочи со која било од овие санкции.

Во пододделот во правилникот се вели: „Кога ги слушнала и разгледала таквите олеснителни фактори, Комисијата може да го суспендира [клубот] од играње во Лига натпревари или какви било натпревари во натпреварувања кои се дел од Програмата за игри или Лигите за професионален развој за период како што тој мисли дека одговара“.

Исто така, Правилото W.51.10 гласи „направете друга нарачка како што смета дека е соодветно“, веројатно вклучувајќи ја и можноста да се одземат титулите од секој клуб што ги освоил. Значи, секаква казна може да биде изречена за Манчестер Сити доколку се докажат обвиненијата.

Неодамна во Серија А, гигантот Јувентус доби одземање на 15 бода по истрагата за минатите трансфер зделки и финансии на клубот. Јувентус сега падна на 13-то место во поредокот и надвор од трката за европските места.

Одговор на Манчестер Сити на обвинувањата од Премиер лигата

Манчестер Сити веднаш реагираше и излезе со соопштение во кое побара независна комисија да го разгледа целиот случај. Мен Сити не може да поднесе жалба до Судот за спортска арбитража, како кога УЕФА ги обвини со правилата на ФФП, бидејќи правилата на Премиер лигата им ја ускратуваат таа опција.

Во соопштението што го објави клубот се вели: „ФК Манчестер Сити е изненаден од објавувањето на овие наводни прекршувања на правилата на Премиер лигата, особено со оглед на обемниот ангажман и огромното количество детални материјали со кои е доставен ЕПЛ“.

Клубот дополнително додаде „Клубот го поздравува разгледувањето на оваа работа од независна комисија, за непристрасно да го разгледа сеопфатното тело на непобитни докази што постојат во поддршка на неговата позиција“, додаде Сити. „Како такви, со нетрпение очекуваме оваа работа да биде ставена во мирување еднаш засекогаш“.

Одговор на Манчестер Сити на обвинувањата од Премиер лигата

Сити може да се соочи со повеќе удари бидејќи има шпекулации за иднината на Пеп Гвардиола во клубот кој еднаш рече „Кога ги обвинуваат за нешто, ги прашувам, „кажи ми за тоа“, тие објаснуваат и им верувам. Им реков „ако ме лажете, ден потоа не сум тука“. Ќе бидам надвор, а ти веќе нема да ми бидеш пријател“.

Можеби ќе бидете заинтересирани да читате Која е Кетрин Хардинг

Заклучок

Значи, каква казна ќе се соочи Мен Сити доколку се докаже дека е виновен за кршење на финансиските правила во ПЛ, сигурно повеќе не е мистерија бидејќи ги претставивме сите детали за санкциите според правилата. Тоа е сè за овој за споделување на вашите размислувања и прашања, користете го полето за коментари дадено подолу.

Оставете коментар