Каде оди Меси, победникот на Светскиот куп ја реши својата следна дестинација

Каде оди Меси по заминувањето од ПСЖ? Ова е најочекуваното прашање кое го поставуваат фудбалските фанови ширум светот, а синоќа аргентинската суперѕвезда ги даде одговорите. Поранешниот играч на Барселона и ПСЖ, Лионел Меси е подготвен да се приклучи на Интер Мајами, бидејќи играчот се договорил со тимот од МЛС.

По шпекулациите дека тој ќе се приклучи на неговиот поранешен клуб ФК Барселона или ќе му се приклучи на Ал Хилал за да стане најплатен играч, одлуката дојде од страна на играчите вчера бидејќи Меси одлучи да потпише за Интер Мајами. Тоа е неуспех за навивачите на Барселона бидејќи сакаа тој да се врати во клубот за да му го дадат заслуженото збогување.

Лионел Меси, исто така, одби неверојатна зделка од 1.9 милијарди долари во текот на две години, претставена од клубот од Саудиска Арабија, Ал Хилал. Тој ќе заработи многу пари во САД, но јасно е дека неговата одлука се заснова на други причини, а не само на заработка, бидејќи одби поголема зделка од АЛ Хилал.

Каде оди Меси по заминувањето од ПСЖ

Меси оди во Интер Мајами, Клубот од големата фудбалска лига, косопственик на англиската легенда Дејвид Бекам. Седумкратниот освојувач на „Златната топка“ објави дека доаѓа во МЛС клубот. Во разговор за „Мундо Депортиво“ и за весникот „Спорт“, тој рече „Донесов одлука да одам во Мајами“.

Слика од екранот на Каде оди Меси

Меси по истекот на договорот го напушта ПСЖ и доаѓа во Интер Мајами. Неговото патување во ПСЖ завршува со 2 титули во лигата и еден домашен куп. Меси имаше намера да остане во Европа само тој можеше да се врати во ФК Барселона, а понудата на Барса беше само зборови не во писмена форма.

„Навистина сакав да се вратам во Барса, го сонував тој сон. Но, по она што се случи пред две години, не сакав повторно да бидам во истата ситуација, оставајќи ја својата иднина во рацете на некој друг... Сакав да донесам своја одлука, мислејќи на мене и на моето семејство“, изјави тој во разговор за Спорт. појаснувајќи ја неговата одлука да се приклучи на Мајами.

Тој понатаму рече: „Слушнав извештаи дека Ла Лига дава зелено светло, но вистината е дека многу, навистина многу работи сè уште недостасуваа за да се случи моето враќање во Барса. Не сакав да бидам одговорен да продаваат играчи или да ги намалат платите. Бев уморен.”

Меси продолжи: „Парите никогаш не биле проблем со мене. Не ни разговаравме за договорот со Барселона! Ми испратија предлог, но никогаш не беше официјален, пишан и потпишан предлог. Никогаш не преговаравме за мојата плата. Не беше до пари, инаку ќе се приклучам на Саудиска.

Тој исто така откри дека имал понуда од друг европски клуб но никогаш не ја ни разгледувал поради Барса. „Добив понуди од други европски клубови, но не ги ни разгледав тие предлози бидејќи мојата единствена идеја беше да се приклучам на Барселона во Европа“, рече тој.

„Би сакал да бидам блиску до Барселона. Повторно ќе живеам во Барселона, тоа е веќе решено. Се надевам дека еден ден ќе му помогнам на клубот бидејќи тоа е клубот што го сакам“, рече тој заблагодарувајќи се на неговиот клуб од детството.

Зошто Меси го одбра Интер Мајами

Меси го избра Интер Мајами затоа што не сакаше да ја остави својата иднина во рацете на некој друг. Немаше официјална понуда од Барселона само се зборуваше за враќање. Затоа, тој донесе одлука да ја напушти Европа во Интер Мајами.

Зошто Меси го одбра Интер Мајами

„Вистината е дека мојата конечна одлука оди на друго место, а не поради пари“, изјави тој за шпанскиот печат. Тој сакаше да биде надвор од центарот на вниманието и да му даде време на семејството што не е случај како што објасни во интервјуто.

Детали за договорот на Интер Мајами Меси

Меси, еден од најголемите фудбалери на сите времиња освои се во својата кариера. Тој и помогна на Аргентина да го освои Светското првенство 2022 година и го додаде парчето што недостасуваше во неговиот кабинет за трофеи. Тој ја остава Европа со неспоредливо наследство кое тешко ќе се повтори за кој било друг играч. Од друга страна, тоа е најголемата зделка за МЛС и сигурно лигата ќе достигне нови височини со потписот на Меси.

Договорот на Меси со Интер Мајами се вели дека е најголемиот во 27-годишната историја на МЛС. Тој ќе добие дел од заработените пари од MLS Season Pass на Apple TV, кој ги прикажува игрите на лигата. Тој исто така ќе може максимално да го искористи својот актуелен спонзорски договор со Адидас.

Неговиот договор вклучува и опција дел од сопственоста на клубот. Приклучувањето на Меси во МЛС се очекува да привлече повеќе луѓе да гледаат игри на Apple TV бидејќи тој е најпознатиот фудбалер во светот.

Можеби исто така сакате да научите за Каде да се гледа Ind vs Aus WTC финалето 2023 година

Заклучок

Каде оди Меси е една од работите за која најмногу се зборува ширум светот, откако ПСЖ потврди дека го напушта клубот на крајот на сезоната. Меси одлучи да ја напушти Европа и да се приклучи на Интер Мајами откако Барселона не успеа да му понуди конкретен договор.  

Оставете коментар