Кој е Хасан Аби? Зошто е забранет на TikTok? Вистинска приказна и реакција

За смртта на кралицата Елизабета Втора се зборуваше низ целиот свет и сите споделуваа сочувство на социјалните мрежи, но Хасан Пикер познат како Хасан Аби ја шокираше публиката исмевајќи се со нејзината смрт. Во оваа објава, детално ќе се запознаете кој е ХасанАби и вистинската приказна зад која Хасан беше забранет од познатата платформа за споделување видеа TikTok.  

Хасан Доган Пикер познат како ХасанАби е еден од најпопуларните стримери на Твич со огромен број следбеници. Тој е и левичарски политички коментатор кој споделува политички ставови на неговите преноси во живо. Во моментов тој е еден од најгледаните и најпретплатените стримери на платформата Twitch.

Неодамна тој е насловен од погрешни причини и е забранет од TikTok, сите детали со инсајдеријата се дадени подолу.

Кој е Хасан Аби?

Хасан Пикер е 31-годишен роден и израснат Турчин, кој по професија е стример на платформата Твич каде покрива вести, игра различни видео игри и дискутира за политика од социјалистичка перспектива.

Тој моментално живее во Њу Бранзвик, Њу Џерси, САД, а неговото име на каналот Твич е ХасанАби. Тој има повеќе од 2.1 милиони следбеници на платформата Twitch и повеќе од 113 милиони прегледи. Тој, исто така, даваше услуги како радио-новинар и како колумнист во HuffPost.

Слика од екранот на HasanAbi Streamer

Тој е исто така многу активен на платформата за споделување видео TikTok и има добар број следбеници и таму. Тој редовно споделува слики и ролни на Инстаграм и има повеќе од 800 илјади следбеници. Нето вредност на Хасан Пикер е во милиони, а најголемиот дел од приходите доаѓаат од Твич, но тој не ги откри вистинските бројки за медиумите.

Момчето е фокусирано и на фитнесот и редовно прави фитнес режими за да остане фит. Своето школување го завршил во Турција, а потоа се преселил во САД и дипломирал со двојна насока по политички науки и комуникациски студии.

Зошто HasanAbi е забранет од TikTok?

Слика од екранот на Кој е ХасанАби

„ТикТок“ ја забрани сметката на Хасан откако пред неколку дена тој ја исмеа смртта на кралицата Елизабета за време на неговиот пренос во живо. Контроверзниот клип е исто така забележан од многу луѓе на различни социјални платформи откако стана вирален на Твитер, Редит итн.

На видеото се гледа како тој ја слави смртта на членот на англиското кралско семејство, кралицата Елизабета Втора. Таа почина на 8 септември, што сам по себе стана насловни страници низ целиот свет и милиони луѓе почнаа да и оддаваат почит на Интернет.

Тој претходно имаше проблеми и со британската монархија и многу разговараше за тоа во неговите преноси во живо. Најшокантниот момент во преносот во живо е кога вели Get f**ked Queen“ додека се преправаше дека пуши цигара од марихуана за време на стримот.

Оттогаш тој е во центарот на вниманието на социјалните платформи како Twitter, TikTok и други популарни платформи. Повеќето луѓе сакаа тој да биде забранет од овие платформи и TikTok е првиот што го забележа со забраната на неговата сметка.

Во неговиот одговор на нападот на социјалните мрежи, тој се огласи на Твитер и твитна „Прво дојдоа за Ендрју Тејт, сега јас 😔 smh“. Тој ја спомна официјалната сметка на ТикТок на САД во твитот.

Можеби исто така сакате да прочитате:

Која е Тања Пардази?

Кој беше Yoo Joo Eun?

Која е Габи Хана?

Последни мисли

Сигурно, кој е ХасанАби веќе не е прашање бидејќи ги споделивме сите детали за неговиот живот, кариера и причините поради кои тој беше забранет од властите на TikTok Us. Тоа е се за овој сега за сега се збогуваме.

Оставете коментар