Кој е Шоаиб Јат Новинарот кој објави приватен разговор на Бабар Азам и извршниот директор на ПЦБ Салман Насер

Шоаиб Џат е под многу критики откако го објави разговорот на пакистанскиот капитен Бабар Азам во емисијата во живо. Навивачите воопшто не се задоволни бидејќи приватниот разговор протече за време на емисијата без согласност на играчот. Дознајте кој е Shoaib Jatt во детали и целата приказна зад контроверзноста на разговорот.

Тековниот Светски куп во крикет на ICC 2023 година не беше добар за Пакистан бидејќи тие се борат на големо време на мега турнирот. Не само тоа, туку и јазот меѓу играчите и Пакистанскиот крикет одбор (PCB) ги шокираше сите. Претседавачот Зака ​​Ашраф е исто така на удар по контроверзноста на новиот разговор.

Се чини дека ПХБ сака да се спаси од тимот по неговите лоши настапи на Светскиот куп на ODI за мажи на ICC 2023 година. Контроверзноста достигна ново ниво кога спортскиот новинар на ARY, Шоаиб Јат сподели скриншот од разговорот WhatsApp на Бабар Азам во кој тој разговор со службеник на одборот.   

Кој е Шоаиб Јат

Шоаиб Јат е пакистански известувач на ARY News кој покрива крикет, особено пакистанскиот крикет тим. Тој е познат по тоа што е премногу критичен кон Бабар Азам и неговата капетанија. Спортскиот новинар смета дека Бабар Азам е одличен играч но не и голем капитен. Тој моментално е дел од панелот што го прави шоуто на Светското првенство 2023 година, кое ги вклучува Васим Бадами, Азхар Али, Басит Али и Камран Акмал.

Пред неколку дена за време на емисијата во живо, на ТВ ги ставија приватните пораки на Бабар Азам од WhatsApp. Шоаиб Џат ги сликал пораките и ги покажал во ТВ емисија. Оваа акција наиде на огромна реакција на интернет, па дури и доби негативни одговори од некои од експертите на панелот.

Поранешниот тест капетан на Пакистан Азхар Али ја доведе во прашање политиката на прикажување приватен разговор во емисијата во живо. Тој го праша Шоаиб дали побарал дозвола од Бабар пред да го прикаже клипот. Исто така, рече Басит Али, не е во ред да се прикажува приватен разговор без согласност на одредена личност.

Како одговор, Шоаиб тврдеше дека не мора да бара дозвола од Бабар бидејќи новинарите можат да откријат работи што ќе ги најдат, дури и без дозвола. Но, тој не добил лична порака. Пакистанските навивачи на крикет и поранешни играчи исто така го критикуваа новинарот за такво нешто.

Приказна зад протечениот разговор на Бабар Азам на Шоаиб Џет

Шоаиб ги сподели пораките на WhatsApp на Бабар Азам и извршниот директор на ПХБ Салман Насер бидејќи некои локални спортски канали велеа дека Бабар Азам се обидел да разговара со претседателот на ПХБ Зака ​​Ашраф, но Зака ​​Ашраф не одговарал на неговите повици.

Со прикажување на овој разговор, тој сакаше да докаже дека Бабар никогаш не контактирал со претседателот на ПХБ Зака ​​Ашраф. Според Васим Бадами, кој ја води емисијата, самиот претседавач рекол да го прикаже разговорот во емисијата. Подоцна, ПХБ го негираше тоа со објавување на официјална изјава.

Биографија на Шоаиб Јат

Шоаиб Јат е познат спортски новинар кој моментално работи со мрежата ARY. Јат е роден во Лахоре, Пакистан, во 1980 година. Тој отишол на Универзитетот Владиниот колеџ во Лахоре, а подоцна магистрирал новинарство на Универзитетот во Пенџаб.

Слика од екранот на Who is Shoaib Jatt

Јат почна да работи како новинар во раните 2000-ти. Работел за различни канали за вести како Geo News, Dawn News и Samaa TV. Во 2010 година, тој започна да работи во ARY News и сè уште е дел од мрежата сега. Новинарот е оженет и има две деца.

Шоаиб Јат доби некои признанија за својата работа, како што е наградата за најдобар спортски новинар на Hum Awards во 2015 година. Личноста на сидрото е позната и по тоа што е премногу критична кон нештата што предизвикуваше некои контроверзии низ годините.

Можеби исто така сакате да знаете Нето вредност на Еден Азар во 2023 година

Заклучок

Можеби сте биле сведоци на Шоаиб Јат Бабар Азам како се расправа лице в лице на прес-конференции, но водителот достигна ново ниско ниво споделувајќи приватни пораки на пакистанскиот капетан. Сега кога знаете кој е Шоаиб Џет и причините за протечениот разговор, време е да се збогувате.

Оставете коментар