Кој беше Зулкарнејн Хајдер Австралиското атлетско вундеркиндје почина на 14-годишна возраст

Зулкарнаин Хајдер, тинејџерската атлетска сензација од Австралија, почина шокантно на 14-годишна возраст. Неговата смрт ги растажи сите дел од оваа заедница, бидејќи почит почнаа да се излеваат. Дознајте кој беше Зулкарнаин Хајдер, ѕвездата во подем на австралиската атлетика и дознајте сè за неговата ненадејна смрт.

Зулкарнаин беше нашироко познат како Зулк во атлетската заедница. Тој направи неверојатни работи во атлетиката во својата кратка кариера и имаше трајно влијание врз заедницата. Тинејџерското чудо веќе имаше 18 плочи на своето име и порано ја претставуваше Викторија на национално ниво.

Кога Зулкарнаин трчаше на патеката, тој покажа потенцијал и неверојатни способности. Неговото положување не само што создава празнина во атлетската заедница, туку и го означува крајот на ерата кога меѓу нив беше и надежен млад спортист.

Кој беше Зулкарнаин Хајдер

Зулкарнаин Хајдер беше спортист со највисоки способности кои многупати ги покажа трчајќи на теренот. Имаше само четиринаесет години со огромна иднина пред него. За жал, тој почина пред неколку дена оставајќи ја заедницата шокирана до нивната срж. Ѕвездата во подем на атлетиката беше дел од атлетскиот клуб Keilor Little во Мелбурн и исто така ја претставуваше државата Викторија на национално ниво.

Слика од екранот на Кој беше Зулкарнаин Хајдер

Зулк собори рекорди и освои бројни медали на државно ниво. Сите кои го виделе на патеката знаеле дека е предодреден да стане иден великан. Но, неговата ненадејна смрт дојде како најголем шок за клубот за кој играше и за луѓето кои беа сведоци на неговото трчање.

Клубот Зулк со кој се поврзуваше сподели искрена почит за младата сензација. Атлетичкиот клуб Кејлор Литл изјави: „Малата атлетика Викторија е шокирана и тажна кога дозна за неодамнешното и ненадејно смрт на Малиот спортист Кејлор, Зулкарнаин Хајдер“.

„Зулк“, за оние што го познаваа, беше спортист со извонредни способности. Неговите атлетски достигнувања во неговиот многу краток живот веројатно беа безвредни. Нашите мисли се со неговото семејство и пријателите. Зулкарнаин Хајдер имаше 14 години. Почивај во мир“, напиша клубот оддавајќи почит на тинејџерската ѕвезда.

Смртта на Зулкарнаин Хајдер

На 14-годишна возраст, Зулк добиваше извици дека станува идна суперѕвезда. Неговата смрт е голема загуба за австралиската атлетска заедница без сомнение. Зулкарнаин Хајдер почина пред неколку дена, а причините за неговата смрт се уште се мистерија.

Причината за смртта сè уште не е позната бидејќи деталите се необјавени, а овој недостаток на информации ја прави и онака тажната ситуација уште понеизвесна. Уште од мали нозе беше јасно дека има и вештини и посветеност на спортот. Неговите достигнувања никогаш нема да бидат заборавени од заедницата.

Зулкарнаин Хајдер рекорди и достигнувања во полето на атлетиката

Смртта на Зулкарнаин Хајдер

Еве список на достигнувања на Зулк во државното и националното првенство во атлетика.

  • На возраст под 12 години, освои злато на државните натпревари на 100 метри, 200 метри и 400 метри, поставувајќи и нов државен рекорд во дисциплината 200 метри.
  • На возраст под 13 години, обезбеди златни медали на државни и национални натпревари за 100 метри, 200 метри, 400 метри, 80 метри со пречки и 200 метри со пречки, а исто така го собори државниот и националниот рекорд за 200 метри со пречки.
  • Го освои златниот медал до 14 години на Државното првенство во комбинација.
  • Постави нов рекорд во трката на 400 метри за сите кои играат за Викторија до 14 години.
  • Младиот спортист на патеката ја освои титулата на 100 метри во категоријата У15 на австралиското јуниорско првенство.

Можеби ќе сакате и да научите Кој е духот на инквизиторот

Заклучок

Па, разговаравме за тоа кој беше Зулкарнаин Хајдер, тинејџерската атлетска суперѕвезда која почина во шокантен пресврт на настаните. Ги презентиравме и сите достапни информации поврзани со страшната вест за неговата ненадејна смрт. Тоа е сè за овој за сега се потпишуваме.

Оставете коментар