Camavinga Meme Origin, Insights & Background

Εάν είστε λάτρης του ποδοσφαίρου που το ακολουθείτε τακτικά, τότε θα καταλάβετε το πλαίσιο πιο γρήγορα και μπορεί να έχετε συναντήσει το Camavinga Meme. Αυτό το μιμίδιο τραβάει μεγάλη προσοχή μαζί με τα likes σε διάφορες πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης, ειδικά στο Twitter.

Ο Eduardo Camavinga είναι ένας παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης που θα έπρεπε να είχε αποβληθεί μετά από μια απροσδόκητη πρόκληση με τον Anthony Martial της Σεβίλλης, ο οποίος αποβλήθηκε λόγω τραυματισμού. Οι οπαδοί της αντιπολίτευσης δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένοι με την απόφαση καθώς ήταν στην κίτρινη.

Ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι στο πλαίσιο της κατάκτησης του πρωταθλήματος για τη Μαδρίτη, καθώς είναι τώρα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου της La Liga έχοντας 15 βαθμούς διαφορά στην κορυφή. Ήταν και πάλι το σόου του Καρίμ Μπενζεμά που σημείωσε το νικητήριο γκολ της Ρεάλ στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Camavinga Meme

Είδαμε καθ' όλη τη διάρκεια της σεζόν ανθρώπους να αποκαλούν μεροληπτικούς τους διαιτητές του πρωταθλήματος Ρεάλ, καθώς έλαβαν αποφάσεις υπέρ της Μαδρίτης σε κρίσιμες στιγμές που θα μπορούσαν να έχουν αλλάξει τη χροιά του πρωταθλήματος. Ως εκ τούτου, τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης πλημμυρίζουν από μιμίδια Camavinga και κλήσεις Vardrid.

Ο αγώνας μεταξύ της Σεβίλλης και της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ένα ακόμη παιχνίδι όπου είδαμε μια επική επιστροφή από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Έμειναν 2-0 και κατάφεραν να επιστρέψουν με τις λαμπρές των Μπενζεμά και Βινίσιους Τζούνιορ αλλά η απόφαση των διαιτητών άφησε άσχημη γεύση.

Όλοι οι οπαδοί των συλλόγων εκτός της Μαδρίτης συνδυάστηκαν για να τρολάρουν τους διαιτητές και τους επισήμους του βοηθού διαιτητή (VAR) ως υπέρμαχοι της Μαδρίτης που αποκαλούσαν το πρωτάθλημα στημένο. Τα περισσότερα memes έδειχναν τον πρόεδρο της Ρεάλ Φλορεντίνο Πέρεθ ως ελεγκτή των επισήμων του VAR.

Τι είναι το Camavinga Meme

Το περιστατικό συνέβη την 32η αγωνιστική, όταν δύο από τις μεγαλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος ήρθαν αντιμέτωπες και ήταν ένα παιχνίδι υψηλού στοιχήματος καθώς η Ρεάλ χρειαζόταν μια νίκη για να εξασφαλίσει τον τίτλο του πρωταθλήματος και να αυξήσει τη διαφορά στους 15 βαθμούς.

Στο ημίχρονο, η Ρεάλ ήταν 2 γκολ καθώς η Σεβίλλη σκόραρε μέσω των Ιβάν Ράκιτιτς και Έρικ Λαμέλα. Η Σεβίλλη κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και η Ρεάλ φαινόταν ανοργάνωτη. Ο μέσος Καραβίνγκα δέχθηκε κίτρινη κάρτα εκτελώντας φάουλ σε παίκτη της Σεβίλλης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με ένα γκολ της Ρεάλ που πέτυχε ο Βραζιλιάνος Ροντρίγκο και ακολούθησαν άλλα δύο γκολ ένα στο 82' από τον Νάτχο και 3ο από τον αριστοκρατικό Μπενζεμά στο 90'. Στο μεταξύ, ο Καραβίνγκα απέφυγε μια δεύτερη κίτρινη και πιθανή κόκκινη κάρτα που θα μπορούσε να αλλάξει το παιχνίδι υπέρ της Σεβίλλης.

Στιγμιότυπο οθόνης του Camavinga Meme

Οι διαιτητές αποφάσισαν να μην του δώσουν κίτρινη ή κόκκινη και το VAR δεν επενέβη καθώς τα οπτικά στοιχεία έδειξαν ξεκάθαρο φάουλ στον Άντονι Μαρσιάλ που έτρεχε με την μπάλα σε αντεπίθεση. Το φάουλ σταμάτησε την αντεπίθεση και τραυμάτισε τον Άντονι που στη συνέχεια αντικαταστάθηκε από τον Ράφα Μιρ.

Ιστορία του Camavinga Meme

Η προέλευση του μιμιδίου ήταν ένας χρήστης του Twitter που δημοσίευσε για πρώτη φορά ένα απόσπασμα του φάουλ με τη λεζάντα «Ο Vardrid στα καλύτερά του. Γλιτώσαμε από το να κατέβω από 12 σε 11 άνδρες». Η δήλωση 12 προς 11 κατηγορεί σαρκαστικά τους διαιτητές ότι είναι ο 12ος παίκτης σε κάθε παιχνίδι.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένας τεράστιος αριθμός tweets με μοναδικές επεξεργασίες και παρωδίες. Ένας άλλος χρήστης του Twitter δημοσίευσε μια φωτογραφία του προέδρου της Μαδρίτης, Πέρεθ, στην αίθουσα VAR γράφοντας στη λεζάντα «Ο Βάρντριντ ανανέωσε ξανά τη συνδρομή του».

Vardrid Meme

Τα μιμίδια κυκλοφορούσαν σε πολλές πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης για πολλές ημέρες και οι άνθρωποι άρχισαν να ρίχνουν τα σχόλιά τους για να τα κάνουν πιο δημοφιλή. Το ποδόσφαιρο είναι το άθλημα με τη μεγαλύτερη τηλεθέαση στον κόσμο και κάθε σύλλογος έχει τους οπαδούς του που είναι έτοιμοι να επιτεθούν σε οποιαδήποτε κατάσταση όπως αυτή αν βλάψει τις ομάδες τους.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει να διαβάζετε Είμαι ο Jose Mourinho Meme

Συμπέρασμα

Το Camavinga Meme είναι ένα από τα πιο πρόσφατα μιμίδια ποδοσφαίρου που έχει τραβήξει τα βλέμματα εκατομμυρίων σε όλο τον κόσμο. Παρουσιάσαμε όλες τις λεπτομέρειες, τις ιδέες και το υπόβαθρο αυτού του συγκεκριμένου μιμιδίου. Αυτό είναι το μόνο που ελπίζουμε να απολαύσετε το διάβασμα προς το παρόν που αποχωρούμε.