Lista câștigătorilor din clasamentul Balonului de Aur 2022, cei mai buni jucători bărbați și femei

Vă întrebați cine a câștigat premiul Balonul de Aur de Fotbal Franța și cine face topul celor 10 jucători? Atunci ești în locul potrivit pentru a ști totul. Suntem aici cu clasamentul complet al Balonului de Aur 2022 și vom discuta, de asemenea, despre ce s-a desfășurat la ceremonia de premiere de aseară.

Ceremonia Balonului de Aur a avut loc aseară, când lumea a văzut că jucătorul de la Real Madrid și Franța, Karim Benzema, a câștigat cel mai mare premiu din fotbal. A avut un sezon fantastic cu Real Madrid câștigând campioni și Laliga.

Balonul de Aur feminin a fost acordat căpitanului și atacantului Barcelonei Alexia Putellas. Ea a câștigat acum acest prestigios premiu, făcând istoria spate la spate. Nimeni înaintea ei nu a câștigat două la rând în fotbalul feminin, ea a făcut parte din echipa Barcelonei care a câștigat Laliga și a pierdut în finala UCL.

Clasamentul Balonului de Aur 2022

În fiecare an există atât de multă dezbatere despre acest premiu, toată lumea susține ca jucătorii lor preferați să-l câștige. Dar anul acesta a fost evident pentru toți fanii de ce Karim a câștigat Balonul de Aur de Fotbal Franța masculin. El a fost prolific în ultimii ani pentru Madrid în fruntea liniei și a marcat goluri mari.

Atacantul de 34 de ani din Franța a marcat 44 de goluri pentru Real Madrid, inclusiv unele semnificative, care transformă egalitatea către ei în Liga Campionilor. Este primul premiu al carierei lui pentru cel mai bun jucător al atacantului Karim Benzema de la Real Madrid și Franța.

A fost cel mai mare marcator din liga spaniolă și din UEFA Champions League sezonul trecut. Un premiu foarte meritat pentru el după sezonul uimitor pe care l-a avut. Așa cum este cazul Alexia Putellas, care a marcat câteva goluri importante și, de asemenea, a devenit furnizor de multe ori în sezonul record de anul trecut.

Cel mai surprinzător lucru care s-a întâmplat anul acesta este că nici Lionel Messi, nici Cristiano Ronaldo nu au ajuns în top trei. Sadio Mane de la Bayern Munchen s-a clasat pe locul al doilea, iar Kevin De Bruyne de la Manchester City s-a clasat pe locul trei în Top 3 Balonul de Aur.

Clasamentul Balonului de Aur 2022 – Câștigători

Următoarele detalii vor dezvălui câștigătorii premiilor de la evenimentul de aseară din Franța.

• Barcelona Gavi a fost anunțat câștigătorul Trofeului Kopa 2022 (Premiul este pentru cel mai bun tânăr jucător)
  • Thibaut Courtois de la Real Madrid a primit Trofeul Yashin (Premiul este pentru cel mai bun portar)
  • Robert Lewandowski a câștigat premiul Gerd Muller pentru un an consecutiv (Premiul este pentru cel mai bun atacant din lume)
  • Manchester City a câștigat premiul Clubul Anului (Premiul este pentru cea mai bună echipă din lume)
  • Sadio Mane a fost recunoscut cu primul premiu Socrates (Premiul pentru a onora gesturile de solidaritate ale jucătorilor)

Clasamentul Balonului de Aur masculin 2022 – Top 25 de jucători

• =25. Darwin Nunez (Liverpool și Uruguay)
  • =25. Christopher Nkunku (RB Leipzig și Franța)
  • =25. Joao Cancelo (Manchester City și Portugalia)
  • =25. Antonio Rudiger (Real Madrid și Germania)
  • =25. Mike Maignan (AC Milan și Franța)
  • =25. Joshua Kimmich (Bayern Munchen și Germania)
  • =22. Bernardo Silva (Manchester City și Portugalia)
  • =22. Phil Foden (Manchester City și Anglia)
  • =22. Trent Alexander-Arnold (Liverpool și Anglia)
  • 21. Harry Kane (Tottenham și Anglia)
  • 20. Cristiano Ronaldo (Manchester United și Portugalia)
  • =17. Luis Diaz (Liverpool și Columbia)
  • =17. Casemiro (Manchester United și Brazilia)
  • 16. Virgil van Dijk (Liverpool și Olanda)
  • =14. Rafael Leao (AC Milan și Portugalia)
  • =14. Fabinho (Liverpool și Brazilia)
  • 13. Sebastien Haller (Borussia Dortmund și Coasta de Fildeș)
  • 12. Riyad Mahrez (Manchester City și Algeria)
  • 11. Son Heung-min (Tottenham și Coreea de Sud)
  • 10. Erling Haaland (Manchester City și Norvegia)
  • 9. Luka Modric (Real Madrid și Croația)
  • 8. Vinicius Junior (Real Madrid și Brazilia)
  • 7. Thibaut Courtis (Real Madrid și Belgia)
  • 6. Kylian Mbappe (PSG și Franța)
  • 5. Mohamed Salah (Liverpool și Egipt)
  • 4. Robert Lewandowski (Barcelona și Polonia)
  • 3. Kevin De Bruyne (Manchester City și Belgia)
  • 2. Sadio Mane (Bayern Munchen și Senegal)
  • 1. Karim Benzema (Real Madrid și Franța)

Clasamentul feminin Balonul de Aur 2022 – Top 20

• 20. Kadidiatou Diani (Paris Saint-Germain)
  • 19. Fridolina Rolfo (Barcelona)
  • 18. Trinity Rodman (Washington Spirit)