Camavinga Meme Origine, perspective și fundal

Dacă ești un fan al fotbalului care îl urmărește în mod regulat, atunci vei înțelege contextul mai repede și s-ar putea să fi întâlnit Meme Camavinga. Această meme atrage multă atenție împreună cu aprecierile pe diverse platforme de rețele sociale, în special pe Twitter.

Eduardo Camavinga este un jucător de la Real Madrid care ar fi trebuit să fie eliminat după ce a comis o provocare neplăcută asupra lui Anthony Martial de la Sevilla, care a fost eliminat din cauza unei accidentări. Suporterii opoziției nu au fost deloc mulțumiți de decizie, acesta fiind pe un galben.

A fost un meci mare în contextul câștigării ligii pentru Madrid, deoarece acum ei sunt mai aproape de a câștiga titlul La Liga, cu 15 puncte în frunte. Din nou show-ul Karim Benzema a marcat golul victoriei pentru Real în ultimele minute ale meciului.

Camavinga Meme

Am văzut de-a lungul sezonului oameni care numesc arbitrii ligii Real părtinitoare, deoarece au luat decizii în favoarea lui Madrid în momente cruciale care ar fi putut schimba aspectul ligii. Prin urmare, rețelele sociale sunt inundate de meme-uri Camavinga și apeluri Vardrid.

Meciul dintre Sevilla și Real Madrid a fost un alt joc în care am văzut o revenire epică de la Real Madrid. Au trecut cu 2-0 și au reușit să revină cu strălucirea lui Benzema și Vinicius Junior, dar decizia arbitrilor a lăsat un gust prost.

Toți fanii cluburilor, în afară de Madrid, s-au combinat pentru a-i găsi pe arbitri și pe oficialii arbitrilor asistenți video (VAR), în timp ce un pro-Madrid numește liga trucată. Cele mai multe dintre meme l-au arătat pe președintele Real Florentino Perez drept controlorul oficialilor VAR.

Ce este Camavinga Meme

Incidentul s-a petrecut în ziua 32 de meci, când două dintre cele mai mari echipe din ligă s-au dus cap la cap și a fost un joc cu mize mari, deoarece Realul avea nevoie de o victorie pentru a-și asigura titlul de ligă și pentru a crește diferența la 15 puncte.

La pauză, Real a fost 2 goluri, iar Sevilla a marcat prin Ivan Rakitic și Eric Lamela. Sevilla a dominat prima repriză și realul părea dezorganizat. Mijlocașul Camavinga a primit un cartonaș galben pentru un fault asupra unui jucător sevillian.

Repriza secundă începe cu un gol de la Real marcat de brazilianul Rodrygo, urmat de încă două goluri, unul în minutul 82 de la Nacho și al 3-lea de la elegantul Benzema în minutul 90. Între timp, Camavinga a evitat un al doilea cartonaș galben și potențial roșu care ar fi putut schimba jocul în favoarea Sevilla.

Captură de ecran cu Camavinga Meme

Arbitrii au decis să nu-i dea galben sau roșu și nici VAR nu a intervenit după ce imaginile au arătat un fault clar asupra lui Anthony Martial care alerga cu mingea într-un contraatac. Faultul a oprit contraatacul și l-a accidentat pe Anthony care a fost apoi înlocuit de Rafa Mir.

Istoria Camavinga Meme

Originea memei a fost un utilizator de Twitter care a postat pentru prima dată un clip al greșelii cu legenda „Vardrid at its best. Salvat de la coborârea de la 12 la 11 Men”. Declarația de la 12 la 11 acuză sarcastic arbitrii că sunt al 12-lea jucător în fiecare joc.

Apoi a urmat un număr masiv de tweet-uri cu editări și parodii unice. Un alt utilizator de Twitter a postat o fotografie a președintelui Madridului, Perez, în sala VAR subtitrând „Vardrid și-a reînnoit abonamentul”.