Origjina, Vështrimet dhe Sfondi i Camavinga Meme

Nëse jeni një tifoz futbolli që e ndiqni rregullisht, atëherë do ta kuptoni më shpejt kontekstin dhe mund të keni hasur në Camavinga Meme. Kjo meme po merr shumë vëmendje së bashku me pëlqimet në platforma të ndryshme të rrjeteve sociale, veçanërisht në Twitter.

Eduardo Camavinga është një lojtar i Real Madridit, i cili duhej të ishte përjashtuar me karton të kuq pasi bëri një sfidë të nxituar ndaj Anthony Martial të Sevillas, i cili u largua për shkak të lëndimit. Tifozët kundërshtarë nuk u kënaqën aspak me vendimin pasi ai ishte me një të verdhë.

Ishte një lojë e madhe në kontekstin e fitimit të ligës për Madridin, pasi ata tani janë më afër arritjes së titullit të La Liga-s me 15 pikë përpara në krye. Ka qenë sërish spektakli i Karim Benzema që shënoi golin e fitores për Realin në minutat e fundit të ndeshjes.

Camavinga Meme

Ne kemi parë gjatë gjithë sezonit njerëz që i quanin gjyqtarët e ligës Real të njëanshëm pasi ata kanë marrë vendime në favor të Madridit në momente vendimtare që mund të kishin ndryshuar ngjyrën e ligës. Prandaj, mediat sociale janë përmbytur me meme Camavinga dhe thirrjet e Vardrid.

Ndeshja mes Sevillas dhe Real Madridit ishte një tjetër ndeshje ku kemi parë një rikthim epik nga Real Madrid. Ata humbën 2-0 dhe arritën të rikthehen me shkëlqimin e Benzema dhe Vinicius Junior, por vendimi i gjyqtarëve la një shije të keqe.

Të gjithë tifozët e klubeve të tjera përveç Madridit u bashkuan për të kontrolluar gjyqtarët dhe zyrtarët e ndihmës gjyqtarëve video (VAR) si një pro-Madrid duke e quajtur ligën të manipuluar. Shumica e memeve tregonin presidentin e Realit Florentino Perez si kontrollues të zyrtarëve të VAR-it.

Çfarë është Camavinga Meme

Incidenti ndodhi në ditën e 32-të të ndeshjes kur dy nga skuadrat më të mëdha në ligë shkuan ballë për ballë dhe ishte një lojë me aksione të larta pasi Realit i duhej një fitore për të siguruar titullin e Ligës dhe për të rritur diferencën në 15 pikë.

Në pjesën e parë, Reali ishte 2 gola teksa Sevilla shënoi me anë të Ivan Rakitic dhe Eric Lamela. Sevilla dominoi pjesën e parë dhe reali dukej i çorganizuar. Mesfushori Camavinga mori një karton të verdhë duke kryer një faull ndaj një lojtari të Sevillianit.

Pjesa e dytë nis me një gol të Realit të shënuar nga braziliani Rodrygo, i ndjekur nga dy gola të tjerë, një në minutën e 82-të nga Nacho dhe i treti nga klasi Benzema në minutën e 3-të. Ndërkohë, Camavinga shmangu një karton të dytë të verdhë dhe potencial të kuq që mund të ndryshonte lojën në favor të Sevillas.

Pamja e ekranit të Camavinga Meme

Gjyqtarët vendosën të mos i jepnin të verdhë apo të kuq dhe as VAR-i nuk ndërhyri pasi pamjet pamore treguan një faull të qartë ndaj Anthony Martial, i cili vraponte me topin në një kundërsulm. Faulli ndaloi kundërsulmin dhe dëmtoi Anthony i cili më pas u zëvendësua nga Rafa Mir.

Historia e Camavinga Meme

Origjina e meme ishte një përdorues i Twitter, i cili së pari postoi një klip të faullit me mbishkrimin "Vardrid në të mirën e tij. Shpëtuar nga zbritja nga 12 në 11 Burra”. Deklarata 12 me 11 po fajëson në mënyrë sarkastike gjyqtarët se janë lojtari i 12-të në çdo ndeshje.

Më pas pasuan një numër masiv cicërimash me redaktime dhe parodi unike. Një tjetër përdorues i Twitter postoi një foto të presidentit të Madridit, Perez, në dhomën e VAR-it duke mbishkrimin "Vardrid rinovoi përsëri abonimin e tyre".

Vardrid Meme

Memet qarkulluan në shumë platforma të mediave sociale për disa ditë dhe njerëzit hodhën komentet e tyre për t'i bërë ato më të njohura. Futbolli është sporti më i shikuar në botë dhe çdo klub ka tifozët e tij që janë të gatshëm të sulmojnë çdo situatë të tillë nëse dëmton ekipet e tyre.