Зошто Каи Хаверц се нарекува 007, значењето на името и статистиката

Фудбалските фанови не можат да се победат кога станува збор за тролање на играчите на ривалскиот клуб. Каи Хаверц е едно од најскапите засилувања на летото бидејќи Арсенал го купи за повеќе од 65 милиони долари за трансфер. Но, тоа беше тежок почеток за играчот во неговиот нов клуб со нула голови и нула асистенции по првите неколку натпревари. Оттука, ривалските навивачи на клубот почнаа да го нарекуваат Каи Хаверц 007. Дознајте зошто Каи Хаверц се нарекува 007 и неговата до сега статистика за Арсенал.

Покрај Арсенал и германскиот напаѓач Хаверц, со ова име тролаа и Џордан Санчо и Мудирк. Навивачките бази на фудбалските клубови не простуваат ако сте големо трансфер потпис. Играчот почнува да се обвинува и трола на социјалните мрежи по неколку лоши игри.  

Како што е случајот со Каи Хаверц од Арсенал, по големата пресметка помеѓу Арсенал и Тотенхем во Премиер лигата во неделата, тој беше наречен 007 во емисија по натпреварот. Тие ја покажаа статистиката на Каи на Арсенал на екранот и го наведоа како 007.

Зошто Каи Хаверц се вика 007

Освојувачот на Лигата на шампионите со Челзи летово се пресели во Арсенал. Сега одигра седум натпревари и не придонесе ништо во однос на головите и асистенциите. Затоа, тој сега се нарекува 007 од фановите на социјалните мрежи. Едниот 0 значи нула голови во седум натпревари, а другиот 0 е нула асистенции во седум натпревари. Интересно, радиодифузерот на One Sports каналот на хумористичен начин се осврна на Хаверц со прекарот „007“ во емисија по натпреварот.

Ова име 007 е популарно од Џејмс Бонд и фудбалските фанови го користат ова име за да ги тролаат играчите кои не придонесуваат ништо во првите седум натпревари. Особено оние играчи кои ги купуваат клубовите кои трошат големи трансфери. Во минатото, Џордан Санчо од Манчестер Јунајтед, исто така, беше тролан користејќи ја оваа референца заедно со богатото засилување на Челзи, Мудрик.

Каи Хаверц стартуваше на клупата на Арсенал на големиот натпревар против Тотенхем. Тој дојде како замена на почетокот на вториот за неговиот седми настап за клубот. Натпреварот заврши 2-2 бидејќи Спарс се враќаа одзади двапати во натпреварот. Хаверц не успеа да импресионира повторно пред голот седми последователен натпревар што ги натера ривалските навивачи да го тролаат.

Каи Хаверц статистика на Арсенал

Хаверц има 7 настапи за клубот. На овие седум натпревари има 0 гола, 0 асистенции и 2 жолти картони. Каи беше потпросечен во неговата последна сезона за Челзи, па сите беа изненадени кога Арсенал го ангажираше за огромни пари оваа сезона.

Слика од екранот на Зошто Каи Хаверц се нарекува 007

Тренерот на Арсенал, Микел Артета го посакуваше во својот тим и е голем обожавател на играчот. Но, работите не одеа добро за играчот бидејќи нема самодоверба и досега не покажа продуктивност. Каи Хаверц има само 24 години и тоа е единствениот плус за Арсенал бидејќи е млад и може да се подобри.

Веќе има експерти кои мислат дека шефот на Арсенал, Артета згрешил што го потпишал. Поранешниот капитен на Ливерпул, Грем Сонес смета дека Артета донела лоша одлука со тоа што го ангажирал. Тој изјави за Дејли Мејл: „Не сите трошења на Арсенал ми имаат смисла. Тие издвоија 65 милиони фунти за Каи Хаверц. Сигурно не трошите такви пари за тоа што тој го покажа во Челзи во последните три сезони“.

Некои навивачи на Арсенал исто така мислат дека клубот направил грешка што потрошил толку пари на него. Тие веќе не сакаат да го гледаат на големи натпревари откако го гледаа во првите неколку натпревари. Каи Хаверц може да ја сврти својата ситуација во следните натпревари, но во моментов ги промаши очекувањата на навивачите на Арсенал.

Можеби и вие сакате да знаете Каков е трендот на трофејот на Дејзи Меси

Заклучок

Сигурно, сега знаете зошто Каи Хаверц се вика 007. Ја дадовме приказната за неговото ново име 007 и го објаснивме значењето. Тоа е сè што имаме за овој, ако сакате да ги споделите вашите размислувања за него, користете коментари.

Оставете коментар