Drishyam 2 Box Office колекција до сега во Индија, ширум светот

Како еден од најочекуваните криминалистички трилери, Drishyam 2 започна неверојатно на кино благајните ширум светот. Овде, ќе дознаете за колекцијата на благајните на Drishyam 2 до сега и главните моменти на филмот.

Оваа година беше тешка за боливудската индустрија со толку многу филмови со слаби перформанси. Успехот на Брахмастра: Прв дел - Шива и сега Дришам 2 ја вратија надежта откако бројот на викендот беше силен.

Улогата на Ajay Devgn беше објавена пред три дена, на 18 ноември 2022 година, и веќе има акумулирано повеќе од 50 крори во првите три дена. Како резултат на позитивните критики од публиката, се очекува колекцијата дополнително да расте во иднина.

Колекција на благајните Drishyam 2

Првиот дел од филмот Drishyam (Филм 2015) беше филм со суперхит кој собра 110.40 крори ширум светот. Буџетот за тој филм беше 38 крори. Како продолжение на делот 1, Drishyam 2 се врти околу повторното отворање на истрага за убиство.

Слика од екранот на колекцијата на благајните на Drishyam 2

Некои од ѕвездите на филмот ги вклучуваат Аџеј Девгн, Табу, Акшаје Кана, Шрија Саран и неколку други. Филмот Хинди е еден од ретките филмови оваа година што убаво го започна своето патување на кино благајните. Во однос на пополнетоста, филмот е отворен со 30-35% исполнетост во големите градови, што е меѓу најдобрите посетеност оваа година.

На денот на неговото отворање, филмот заработи 15.38 крори, а вториот ден заработи 21.69 долари. Се развива хинди филмска франшиза заснована на малајаламската филмска серија Drishyam (2013) на Mohanlal и режисерот Jeethu Joseph.

Зборувајќи за продолжението, режисерот Абхишек Патак изјави за печатот „Кога е римејк, ако го земеме токму начинот на кој се прави оригиналниот филм, тогаш што (ново) правам јас во филмот? Тоа е како да се обидувам да копи-пејстувам. Кога доаѓам на некој проект, сакам да направам нешто ново. Сценариото треба да одговара на вкусот и милјето е различно“.

Клучни моменти од филмот Drishyam 2

Режирано од       Абхишек Патак
Продуцирано од       Бушан Кумар, Кумар Мангат Патак, Абхишек Патак, Кришан Кумар, Антони Перумбавур
Жанр            Криминален трилер
Ѕвездената екипа         Ајај Девгн, Табу, Акшаје Кана, Шрија Саран
Вкупно време на траење       140 минути
Вкупен буџет             50 крорес
Производствени компании     Панорама студиа, Viacom18 Studios, T-Series Films, Aashirvad Cinemas
Датум на издавање       18 Ноември 2022

Drishyam 2 Box Office колекција ширум светот до сега

Дришам 2

Филмот можеше да акумулира 64.14 ₹ крори во Индија на крајот на 3-тиот ден и 89.08 ₹ крори ширум светот. Се очекува да влезе во клубот од 100 крори на 4-тиот ден и претстојниот викенд во Индија.

Следната листа ја прикажува колекцијата на благајните Drishyam 2 во текот на денот во Индија.

  • Ден 1 [1-ви петок] - 15.38 ₹ Кр
  • Ден 2 [1-ва сабота] - 21.59 ₹ Кр
  • Ден 3 [1-ва недела] - 27.17 ₹ Cr
  • Вкупна наплата по 3 дена - 64.14 ₹ кр

Вкупниот буџет на Drishyam 2 е 50 крори, па за да биде прогласен за хит треба да ја надмине границата од 75 крори на индискиот бокс офис. По овој почеток, се очекува да постигне многу над 75 крори во бизнисот и исто така да стане еден од најзаработувачките хинди филмови во 2022 година.

Меѓу директните хинди филмови објавени во 2022 година, овој филм има втора најголема продажба на билети по Брахмастра. Ако филмот ја надмине границата од 100 крори, тоа ќе биде 15-тиот филм на Аџеј Девгн што ја постигнува таа пресвртница.

Можеби ќе ве интересира и читање Вдишете во сенките 2 сезона

Завршни зборови

Свеж здив влета во индустријата на Боливуд благодарение на колекцијата на каса Drishyam 2 во првите неколку дена. Имаше и позитивни критики, што значи дека колекцијата уште повеќе ќе се прошири во блиска иднина.

Оставете коментар