Што значи Perdon Que Te Salpique Преводот на новата песна на Шакира на англиски јазик

Шакира неодамна објави нова песна заедно со аргентинскиот диџеј Бизарап која предизвика нова дискусија на социјалните мрежи. Не-шпанските обожаватели на оваа популарна пејачка сакаат да знаат што значи Perdon Que Te Salpique и што е позадината зад песната. Овде ќе ви ја кажеме внатрешната приказна зад новата песна и ќе ви кажеме кое е точното значење на оваа изјава.

Траката собра повеќе од 60 милиони прегледи на YouTube за само 1 ден и е во тренд во некои делови од светот. Станува збор за песна која укажува на нејзиниот поранешен сопруг Жерар Пике. Пике е професионален фудбалер и добро позната личност во светот на фудбалот.

Љубовната приказна на Пике и Шакира е една од најслатките приказни бидејќи и двете суперѕвезди живееле заедно повеќе од една деценија. За жал, врската заврши во 2022 година и пред неколку месеци парот официјално се раздели по завршувањето на судската постапка.   

Што значи Perdon Que Te Salpique на англиски јазик

Пердон Ке Те Салпике е копање кон шпанскиот фудбалер Герд Пике кој беше фатен како ја изневерува Шакира. На BZRP Music Sessions #53, Шакира соработуваше со аргентинскиот диџеј Бизарап за да состави нова песна која го опишува нејзиното чувство за врската со Барселона и шпанскиот дефанзивец Пике.

Слика од екранот на Што значи Perdon Que Te Salpique

Еден ред од песната „Yo solo hago música, perdón que te salpique“ е насочен кон Пике што значи „Јас само правам музика, извини ако те прска“. Точното значење на Салпике на англиски не е ништо бидејќи таа директно се однесува на нејзиниот поранешен сопруг Жерар Пике.

Првата линија во песната „Una loba como yo no esta pa' tipos como tu“ значи „Волкот како мене не е за момци како тебе. преголем сум за тебе; затоа си со некој исто како тебе“. Таа му вели на Пике дека девојка како неа не е за мажи како него.

Таа продолжи со жестоките стихови, наведувајќи дека никогаш нема да се врати со бившиот, дури и ако тие „плачат или молат“ во иднина. Точното значење на зборовите вели: „Ова е за да те ужаснам, џвакам и голтам, за да не боде. Не би ти се вратил, дури и да плачеш или да ме молиш“.

Слика од екранот на значењето на Salpique

Во друга песна од песната таа ја пее „Tanto que te las das de campeón, y cuando te necesitaba diste tu peor versión“ што во превод значи „Одиш наоколу велејќи дека си шампион, а кога ми требаше, го даде своето најлошо. верзија“.

Уште една голема изјава што таа ја дава на патеката „Yo valgo por dos de 22, Cambiaste un Ferrari por un Twingo; Cambiaste un Rolex por un Casio“ што значи „Јас вредам двајца 22-годишници, си замени Ферари за Твинго; заменивте Rolex за Casio“.

Пике ја изневерил Шакира со друга додека бил татко на две деца. Таа објаснува дека настаните ја направиле посилна велејќи „as mujeres ya no lloran, las mujeres facturan“ што значи „Мислеше дека ме повреди, но ме направи посилен; жените повеќе не плачат, тие заработуваат“.

Таа ја завршува патеката со репликите „Ah, mucho gimnasio, Pero trabaja el cerebro un poquito también“ што во превод значи „Многу време во теретана, но и на вашиот мозок му треба малку работа“. Траката ги објасни причините за разделбата на парот.

Статусот на врската на Шакира и Пике

Двојката официјално се раздели пред неколку месеци. Двајцата беа видени во Основниот суд во Барселона и Семејниот суд бр. 18 за да ја ратификуваат тужбата за разделба и да се договорат за старателството над нивните два сина, Милан и Саша.

Статусот на врската на Шакира и Пике

Тие објавија заедничка изјава по судската постапка во која се вели: „Наша единствена цел е да им обезбедиме [нивните деца] најголема безбедност и заштита и веруваме дека нивната приватност ќе биде почитувана. Го цениме покажаниот интерес и се надеваме дека децата ќе можат да продолжат со својот живот со потребната приватност во безбедна и мирна средина“.

Шакира е многу популарна на глобално ниво, таа првпат го запозна Пике за време на Светското првенство на ФИФА во 2010 година. По неколку години заеднички живот, парот се венчал и добил две деца. Новата песна е порака до нејзиниот поранешен сопруг во која го објаснува нејзиното чувство кон него.

Можеби сакате да читате Кој беше Theylovesadity ака Азија ЛаФлора

Заклучок

Како што ветивме, објаснивме што значи Perdon Que Te Salpique и ги преведовме редовите на англиски. Тоа е сè за овој пост, се надевам дека го добивте она што го баравте овде. Споделете ги вашите размислувања за тоа во полето за коментари, засега, ние се откажуваме.

2 размислувања за „Што значи Perdon Que Te Salpique Преводот на новата песна на Шакира на англиски“

Оставете коментар