Која вакцина против Ковид е подобра Covaxin наспроти Covishield: стапка на ефикасност и несакани ефекти

Акцијата за вакцинација против Ковид 19 има долг пат да помине. Кога зборуваме за Индија, половина од луѓето во вкупното население се уште се невакцинирани. Ако и вие размислувате помеѓу две опции овде, ќе зборуваме за Covaxin против Covishield.

Ако сте неодлучни за тоа која да ја изберете или која да ја прескокнете за вашата или вашата блиска и блиска вакцинација, ние сме тука да ви помогнеме. Оваа статија ќе разговара за стапката на ефикасност на Covaxin наспроти Covishield, земјата на производство и многу повеќе.

Така, откако ќе ја прочитате оваа целосна статија, ќе можете да одлучите помеѓу двете опции и да изберете една за администрација во најблискиот објект до вас.

Коваксин против Ковишилд

Двете вакцини кои доаѓаат од различни извори и потекло имаат различен степен на ефикасност, при што несаканите ефекти поврзани со секоја излегување се различни.

Бидејќи тие се администрираат на терен, податоците за секој од нив се развиваат со секој изминат момент. Сепак, со ажурираните информации, можете задоволно да одлучувате помеѓу двете опции.

Ако сакаме да ја победиме оваа закана од пандемијата, императив е сите да се вакцинираме и да го спречиме ширењето на оваа болест. Ова може да се направи само кога ние сме целосно вакцинирани, а исто така и блиските и блиските околу нас.

Правилната вакцинација и следењето на мерките на претпазливост се единствените опции што ги имаме за да ја победиме оваа блиска болест. Значи, изборот на вистинската доза и тип е првата опција за вас и добар чекор во вистинската насока.

Што е Коваксин

Covaxin е вакцина која се развива и произведува од Bharat Biotech, Индија. Лекот е развиен со преземање на традиционалниот пристап, за разлика од Moderna и Pfizer-BioNTech кои се базирани на mRNA.

Додека првиот е направен со користење на онеспособен агенс што предизвикува болест, во овој случај, вирус „Ковид-19“ за стимулирање на имунолошкиот систем. За ова се потребни две снимки на здрав возрасен човек со разлика од 28 дена.

Слика на стапката на ефикасност на Covaxin наспроти Covishield

Што е Ковишилд

За да го опишеме на совршен начин кој ни го кажува и типот на вакцината Covishield, тоа е вака, „Covishield е рекомбинантен, аденовирус на шимпанзо со недостаток на репликација, кој го кодира гликопротеинот SARS-CoV-2 Spike (S). По администрацијата, се изразува генетскиот материјал на делот од коронавирусот што го стимулира имунолошкиот одговор кај примачот.

Ако прашувате Covishield направен од која земја. Едноставниот одговор е Индија. Вакцината Oxford-AstraZeneca која е направена во Индија од Институтот за серум во Индија (SII) се нарекува Covishield. Исто како оној над еден, има безопасна верзија на вирусот наречен аденовирус кој вообичаено се наоѓа кај шимпанзата.

Овој аденовирус содржи генетски материјал од додаден коронавирус. Кога ова ќе влезе во човечкото тело, клетките кои примаат создаваат шилести протеини исти како оние што се произведуваат кога ќе влезе вистинскиот. Ова му кажува на имунолошкиот систем да препознае дека реагираат на вирусот доколку се изложени.

Коваксин наспроти Ковишилд стапка на ефикасност

Следната табела ни ја кажува стапката на ефикасност на двете вакцини, откако ќе ја поминете споредбата, можете сами да одлучите која вакцина против Ковид е подобра, а која не. Сепак, ние би ви препорачале да поминете низ споредбата на несаканите ефекти.

Стапка на ефикасност на коваксинСтапка на ефикасност на Covishield
Ако се примени во фаза 3, ќе има ефект од 78% - 100%Неговиот ефект се движи од ефектот од 70% до 90%
Може да се користи за луѓе над 18 годиниТоа е одобрено за луѓе над 12 години
Јазот на администрацијата помеѓу дозите е 4 до 6 неделиВреметраењето на администрацијата за него е 4 до 8 недели

Несакани ефекти на Covaxin наспроти Covishield

Слика на Covaxin против Covishield несакани ефекти

Еве споредбена табела на несакани ефекти за двата типа вакцини.

Коваксин несакани ефектиНесакани ефекти на Covishield
Главните несакани ефекти се треска, главоболки, раздразливост. Болка и оток или и двете на местото на инјектирање.Главните ефекти се осетливост или болка на местото на инјектирање, замор, главоболка, болки во мускулите или зглобовите, треска, треска и гадење.
Додека според клиничките испитувања, другите ефекти вклучуваат болки во телото, гадење, замор, повраќање и треска.Други ефекти вклучуваат симптоми слични на вирусен грип, болка во рацете и нозете, изгубен апетит итн.
Во случај на алергиска реакција, следните се несаканите ефекти на Коваксин: отежнато дишење, забрзано чукање на срцето, вртоглавица, слабост, отекување на лицето и грлото и осип низ телотоДодека некои пријавиле поспаност, вртоглавица, слабост, прекумерно потење и осип или црвенило на кожата.

Ако сте примениле една или двете дози од која било вакцина, имате право на сертификат, овде е како можете да го добиете вашето онлајн.

Заклучок

Ова е сиот суштински и неопходен детал што треба да го знаете пред да ја дадете својата проценка во споредбата на ефикасноста и несаканите ефекти Covaxin vs Covishield. Врз основа на овој датум, лесно можете сами да видите која вакцина против Ковид е подобра, а која не.

Оставете коментар